SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Mamy dobry dzień dla polskiej gospodarki
Grupa Tauron nie tylko rozwija się i daje miejsca pracy, ale też realizuje inwestycje, które będą dawały możliwość rozwoju regionowi i całej polskiej gospodarce – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości przekazania placu budowy szybu górniczego Grzegorz w Jaworznie.

Podczas wizyty premier Beaty Szydło została symbolicznie wytyczona oś szybu poprzez rzucenie kapelusza, którego środek został przebity tyczką mierniczą w miejscu przyszłego drążenia.

Inwestycja na lata

Dzięki inwestycjom takim jak szyb górniczy „Grzegorz” kopalnia „Sobieski” będzie mogła rozwijać się przez następne dziesiątki lat – mówiła szefowa rządu. Wspomniała, że pamięta czasy, kiedy mówiono, że z polskim górnictwem nic już nie da się zrobić. Tymczasem mamy dobry dzień dla polskiej gospodarki w związku z otwarciem kolejnej inwestycji w grupie Tauron – podkreśliła Beata Szydło. Kopalnia Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. Według informacji Tauronu wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu „Grzegorz” w kopalni „Sobieski” ma rozpocząć się w 2023 r. Łączna wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł.

Według szefowej rządu będzie to nie tylko dobra inwestycja dla Jaworzna, ale też korzyść dla całego regionu i polskiej gospodarki. Premier zaznaczyła, że zostało to założone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Strategia rządu

W ocenie premier Beaty Szydło jest to mądra strategia rozwoju polskiej energetyki i górnictwa. Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął, a mój rząd podjął się bardzo ambitnych i trudnych reform. Według Prezes Rady Ministrów szyb Grzegorz jest przykładem tego, że nowe inwestycje i już realizowane przedsięwzięcia będą w przyszłości skutkowały tym, że kopalnia „Sobieski” będzie mogła przez kolejne dziesiątki lat się rozwijać.

Dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy krajem, który tworzy nowe miejsca pracy i ma nowe pomysły – oznajmiła szefowa rządu. Dodała, że chcemy budować nie tylko takie inwestycje, które zabezpieczają naszą gospodarkę, ale które powodują, że gospodarka zaczyna być coraz bardziej konkurencyjna i ekspansywna.

Premier podkreśliła, że chce, by polskie górnictwo było nie tylko perspektywiczne i nowoczesne, ale by było przykładem górnictwa nowoczesnych technologii.

Odbudowa polskiego górnictwa

Utrzymująca się w poprzednich latach bardzo trudna sytuacja polskich kopalń postawiła przed rządem premier Beaty Szydło duże wyzwania. Opracowano program pomocowy dla sektora górnictwa węgla kamiennego na lata 2016 – 2018 zatwierdzony przez Komisję Europejską. Dzięki prowadzonym działaniom sektor górniczy, po pierwszym półroczu, notuje zysk netto przekraczający 1,5 mld zł, gdy w poprzednich latach starta wynosiła kilka miliardów.

Data dodania artykułu: 2017-09-19
Autor artykułu: premier.gov.pl
stat4u