SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odznaczenia im. Antoniny oraz Jana Żabińskich
Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN wczoraj, 18 września br. wziął udział w uroczystości wręczenia odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej. Od dwóch lat to szczególne wyróżnienie przyznaje organizacja From The Depths.

Odznaczenia wręczane są tym Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali ich od Instytutu Yad Vashem.

W tym roku wyróżniono siostry franciszkanki z klasztoru Maryi, które na czele z ówczesną matką przełożoną Matyldą Getter uratowały około 300 Żydów. Liczba ocalonych przez siostry stale wzrasta, gdyż nadal zgłaszają się osoby uratowane lub ich rodziny. Z listy ponad stu sióstr zaangażowanych w ratowanie Żydów tylko kilka zostało odznaczonych medalem Yad Vashem, reszta z nich nigdy nie została uhonorowana.

Podczas uroczystości wyróżniono również Natalię Jakoniuk wraz z rodziną oraz brytyjskiego posła Daniela Kawczyńskiego wraz z rodziną. Odebrał on nagrodę w imieniu brata swojego dziadka Jana Kawczyńskiego, zamordowanego wraz z żoną i córką za ukrywanie Żydów podczas wojny. W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Ryszard Żabiński, rodzina Skoczylasów oraz Natalia Borkiewicz.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że dzięki odznaczeniom im. Antoniny i Jana Żabińskich możemy oddać nagrodzonym należą im wdzięczność oraz szerzyć informacje o heroicznej postawie Polaków w czasie II Wojny Światowej. Przypominano, że podczas wojny Polska była jedynym krajem europejskim, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci.

Warto podkreślić, że o postawie Polaków ratujących Żydów uczniowie będą mogli dowiedzieć się na lekcjach historii. Informacje na ten temat zawarto zarówno w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, jak i w projekcie podstawy dla nowego liceum i technikum.

Poniedziałkowa uroczystość odbyła się na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, gdzie Jan Żabiński wraz żoną Antoniną w latach 1943-1945 ukrywali i uratowali ponad 300 Żydów z warszawskiego getta.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, delegacje z Wielkiej Brytanii, Izraela oraz Stanów Zjednoczonych. Obecni byli również odznaczeni tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

From the Depths to organizacja non profit, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami. Fundacja współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej.

Data dodania artykułu: 2017-09-20
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u