SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Politechnika Białostocka - #next przygotowuje się do ERC
#next przygotowuje się do zawodów European Rover Challenge 2015 Od końca lipca trwają intensywne prace nad modernizacją łazika marsjańskiego #next. Studenci zaprojektowali nowy manipulator. Pracują także nad poprawieniem systemu komunikacji z robotem. „Są to elementy, które nie spełniły naszych oczekiwań podczas zwodów University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych i wymagają ponownego przemyślenia.” – mówi Maciek Rećko – szef ekipy konstruktorów najnowszego łazika Politechniki Białostockiej.

Podstawa jezdna łazika, który prezentowany był podczas zawodów i targów m.in. w Krakowie, Mediolanie i Berlinie, została rozebrana na czynniki pierwsze, sprawdzona, dokonano niezbędnych napraw i usprawnień. „Chcemy zastosować zupełnie inną obudowę na elementy elektroniczne. Widzimy w tym zabiegu szansę na zredukowanie masy całkowitej robota” – dodaje Maciek Rećko. „W kwestii elektroniki i programowania nie zdecydowaliśmy się na żadne poprawki, bo systemy te sprawdziły się w stu procentach. Skupiamy się na wzbogacaniu robota w podstawowe algorytmy autonomicznej jazdy. Pracujemy także nad zwiększeniem wszechstronności platformy” – opowiada Jakub Kuryło (elektronik i programista).

„Zadania terenowe jakie czekają drużynę w czasie European Rover Challenge w Podzamczu na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio od tych z jakimi #next musiał się zmierzyć w Stanach. Jednak po przeanalizowaniu regulaminu okazują się znacznie trudniejsze do wykonania” – tłumaczy Michał Ostaszewski (konstruktor). „Ścieżka zdrowia” - przejazd po trudnym terenie - musi być teraz wykonana „na ślepo”- w oparciu tylko o współrzędne GPS. Pobranie próbki wymaga zebrania trzech porcji materiałów do badań: kamienia, warstwy powierzchniowej gleby oraz porcji piasku położonego aż 15 cm poniżej poziomu ziemi. Ekipa będzie miała do czynienia aż z dwoma panelami operatorskimi, które będzie musiała naprawić, aby uruchomić reaktory. Pomoc astronaucie polega na dostarczeniu do wskazanego punktu części zamiennej niezbędnej do naprawy sprzętu. Inny jest również systemem punktacji, gdzie oprócz prezentacji i zadań oceniane są również materiały dotyczące robota oraz film promocyjny.

Czeka nas miesiąc wytężonej pracy, lecz bogatsi o doświadczenia zdobyte w Stanach Zjednoczonych oraz z głowami pełnymi nowych pomysłów, z optymizmem oczekujemy na start we wrześniowych zawodach – zapewnia ekipa konstruktorów łazika #next. European Rover Challenge (ERC) w Podzamczu koło Chęcin (woj. świętokrzyskie) to konkurs skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. To europejska wersja znanych na całym świecie zawodów University Rover Challenge przeprowadzanych w analogu bazy marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA. ERC odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu w dn. 5-6 września.#next zbudowany został w ramach programu Generacja Przyszłości. Wyjazd na zawody URC wspiera Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Data dodania artykułu: 2015-08-14
Autor artykułu: Dorota Sawicka/PB
stat4u