SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,PB na Światowym Kongresie Inżynierów w Kioto
Dwaj utalentowani studenci Politechniki Białostockiej wezmą udział w Światowym Kongresie i Konferencji Inżynierów w Kioto w Japonii. World Engineering Conference and Convention odbędzie się w dniach 28 listopada – 4 grudnia 2015roku. To piąta edycja odbywającego się co cztery lata forum inżynierów organizowanego przez World Federation of Engineering Organizations (WFEO). To prestiżowe wydarzenie jest doskonałą okazją do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć technicznych, próby zakreślenia kierunku światowego rozwoju oraz poruszenia ważnego społecznie aspektu inżynierii. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Engineering: Innovation and Society”.

Przedstawicielami Politechniki Białostockiej na tym wydarzeniu będą Paweł Grześ (Wydział Elektryczny) oraz Michał Grześ (Wydział Mechaniczny). Zaprezentują oni pracę pt. "Rozwiązania robotyczne do monitorowania środowiska oraz zapobiegania kataklizmom", w której przedstawione zostaną roboty RECON i Hyperion 2 opracowane na Politechnice Białostockiej.

RECON to kompleksowy system do automatycznego monitorowania środowiska, zarówno naturalnego jak i przemysłowego. Dane są zbierane przez sieć czujników rozkładanych w niebezpiecznym terenie przez zdalnie sterowanego robota. Wszystkie zebrane informacje trafiają wprost do internetu, gdzie są publikowane w wygodnej do analizy formie. System pozwala na monitorowanie środowiska, dzięki czemu możliwe jest poznanie mechanizmów powstawania zagrożenia oraz odpowiednio wczesne reagowanie.

Hyperion 2 to platforma stworzona na potrzeby międzynarodowego konkursu University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, gdzie startują łaziki marsjańskie z uczelni z różnych regionów świata. Robot został zaprojektowany do poruszania się w ekstremalnie trudnych warunkach i zdalnego wykonywania specjalistycznych zadań. Konstrukcja może być łatwo przestrojona do wykonywania zadań inspekcyjnych, czy do monitorowania terenu. Dodatkowo robot może zostać wykorzystywany do redukcji skutków katastrof naturalnych i przemysłowych.

„Konferencja jest okazją do zaprezentowania środowisku naukowemu i biznesowemu rozwiązań opracowanych na Politechnice Białostockiej. Możliwe będzie także nawiązanie kontaktów z wieloma jednostkami badawczymi, zarówno akademickimi jak i prywatnymi” – liczy Michał Grześ współtwórca łazików marsjańskich i robotów nagradzanych na międzynarodowych konkursach.

Wyjazd na Światowy Kongres i Konferencję Inżynierów w Kioto możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez innowacyjne projekty studentów PB.

Data dodania artykułu: 2015-11-28
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u