SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Żandarmerii Wojskowej
W Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej w Mińsku. Wzięli w niej udział: Prezydent Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Rzeczpospolita może być dumna ze swoich dziejów także dzięki Waszej służbie - mówił Andrzej Duda podczas obchodów święta Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W trakcie uroczystości Prezydent wręczył Medale za Długoletnią Służbę.

- W roku 100-lecia odzyskania niepodległości mam możliwość spotkania się z formacją Wojska Polskiego, która pełni swoją służbę dla Rzeczypospolitej od ponad dwustu lat – mówił Prezydent, przypominając, że ŻW powstawała w czasach Księstwa Warszawskiego, w trakcie wojen napoleońskich na Litwie.

W trakcie spotkania, Prezydent wręczył dwudziestu trzem żołnierzom odznaczenia za długoletnią służbę, a także nadał formacji tytuł honorowy „Przodujący pododdział Żandarmerii Wojskowej” i wręczył proporzec.

Po okolicznych wystąpieniach Prezydent złożył kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym żandarmów poległych w misjach poza granicami kraju. - To nie jest tylko służba żołnierza. To jest także służba jego najbliższych. To czasem strach o to, czy ojciec, czy mama wróci do domu z misji zagranicznej, na której pełni swoją służbę i na której giną ludzie – mówił Prezydent do zgromadzonych, wśród których znajdowali się także bliscy poległych.

Data Święta Żandarmerii Wojskowej – 13 czerwca – nawiązuje do tradycji z czasów powstania listopadowego i powołania 13 czerwca 1831 r. przez gen. Tomasza Łubieńskiego Straży Polowej, która w armii Królestwa Polskiego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa. Po raz pierwszy święto zorganizowano 13 czerwca 1936 r. w Krakowie.

W Mińsku Mazowieckim znajdują się dwie jednostki Żandarmerii Wojskowej – Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej im. płk. Stanisława Sitka oraz Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej im. gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – „Jura”. Miński oddział specjalny jest jednostką, która poniosła niepowetowaną stratę podczas realizacji zadań w ramach PKW Afganistan – zginęło wówczas dwóch żołnierzy: kpr. Grzegorz Bukowski (2010) i sierż. Marcin Pastusiak (2011). Mińscy żandarmi co roku oddają cześć poległym kolegom, organizując Bieg Pamięci Poległych Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej im. sierż. Marcina Pastusiaka i kpr. Grzegorza Bukowskiego.

Spotkanie z mieszkańcami w Makowie Mazowieckim

W trakcie swojej wizyty na Mazowszu Prezydent Andrzej Duda spotka się także z mieszkańcami Makowa Mazowieckiego. To spotkanie rozpocznie się około godziny 17:00 w Parku Sapera, weźmie w nim udział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Data dodania artykułu: 2018-06-14
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u