SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,99. rocznica wyzwolenia Białegostoku spod okupacji niemieckiej
19 lutego 1919 roku z Białegostoku odjechał ostatni pociąg z niemiecką armią, która ewakuowała się do Prus Wschodnich. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w asyście służb mundurowych złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obok wojewody podlaskiego 99. Rocznicę wyzwolenia Białegostoku uczcili Artur Kosicki, który złożył wieniec w imieniu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, przewodniczący Rady Miasta Białegostoku Mariusz Gromko.

19.02.1919 r. –przełomowy moment w dziejach Białegostoku Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Data dodania artykułu: 2018-02-20
Autor artykułu: Podlaski UW
stat4u