SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Badania archeologiczne na Starym Rynku: pierwszy etap zakończony
Zakończył się pierwszy etap badań archeologicznych na Starym Rynku. Archeologów można jeszcze spotkać przy Bamberce, ale od 24 sierpnia rozpoczną się prace w nowym miejscu - przed pałacem Działyńskich.

Nie ma już praktycznie śladu po wielkim (120 metrów kwadratowych!) wykopie przed Ratuszem, w którym od maja archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu prowadzili badania, znajdując sporo cennych przedmiotów pochodzących z najdawniejszej historii Poznania.

Rozpoczęła się już eksploracja drugiego, mniejszego wykopu w bloku śródrynkowym, nieopodal figury Bamberki, a w przyszłym tygodniu ruszą prace przy ostatnim wykopie - przed pałacem Działyńskich.

Zakończenie wszystkich prac terenowych na rynku planowane jest na koniec października/początek listopada 2015. Po opracowaniu naukowym wszystkich znalezisk i sformułowaniu wniosków z prac wykopaliskowych, Muzeum Archeologiczne planuje urządzenie wystawy podsumowującej rezultaty badań archeologicznych.

Równolegle z pracami archeologicznymi, korzystając m.in. z odsłoniętych w wykopach warstw ziemi, specjaliści z Politechniki Poznańskiej analizują warunki geologiczne i hydrologiczne podłoża Rynku. Wnioski z tych badań posłużą następnie do sformułowania warunków technicznych dla przebudowy płyty Starego Rynku.

Szczegółowy dziennik przebiegu prac wykopaliskowych oraz opisy i fotografie najcenniejszych znalezisk można zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego.

Data dodania artykułu: 2015-08-24
Autor artykułu: www.poznan.pl
stat4u