SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Cała Polska słucha Gdyni
Dzięki pomysłowi dwójki mieszkańców Krakowa, cała Polska może podsłuchiwać, co słychać w Gdyni. Na stronie http://www.radio-wezel.pl/ zamieszczona została ścieżka dźwiękowa szumu morza na plaży pod klifem, lasu Kępy Redłowskiej i odgłosów gdyńskiego portu. Projekt, który powstał w ramach tegorocznego Gdynia Design Days, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Radiowęzeł to prototyp autorstwa Gabi Małachy i Pawła Śmietanki, przygotowany na wystawę, której hasłem przewodnim w tym roku były Sieci. To bardzo szerokie pojecie, które dawało twórcom duże pole do popisu. Ostateczny pomysł jest odzwierciedleniem pewnej tęsknoty za nadmorskim miastem. Kraków i Gdynię dzieli duża odległość, która powoduje, że częste odwiedziny nie są możliwe. Nasze miasto, leżące w kotlinie ma bardzo zanieczyszczone powietrze, a Gdynia jawi się nam jako bardzo przyjemnie miejsce do mieszkania i życia, co zresztą potwierdzają choćby wyniki diagnozy społecznej - tłumaczy Gabi Małacha. Nie chcieliśmy tworzyć czegoś, co przyciągnęłoby turystów do Gdyni, ale dało możliwość w zasadzie każdemu, w sposób nieinwazyjny, być możliwie blisko tego miasta. Wymyśliliśmy narzędzie, które w pewnym sensie promuje Wasze miasto, ale z naszej perspektywy - dodaje.

Działająca od początku lipca strona cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W szczytowych dniach statystyki pokazują ponad 1000 wejść. Twórcy otrzymują też wiadomości, że wielu osobom słuchanie dźwięków sprawia wiele radości. Obecnie prezentowane trzy dźwięki pochodzą z nagrania i są odtwarzane w 40 minutowej pętli. Twórcy planują w najbliższym czasie zarejestrowanie w tych samych lokalizacjach ścieżki trwającej 24 godziny. Jak czytamy w instrukcji obsługi zamieszczonej na stronie, urządzenie nagrywające zostało skonstruowane tak, aby odbierać dźwięk w sposób w jaki słyszy je człowiek. Dla najlepszego efektu warto użyć słuchawek.

Radiowęzeł jest pomysłem, który ma szansę się rozwinąć. Jak każdy projekt, który powstaje w ramach Gdynia Design Days, także i „Radiowęzeł" ma szansę na wdrożenie. W tym przypadku bardzo duże zainteresowanie i pozytywny oddźwięk jest z jednym z czynników, który powoduje jest to bardzo prawdopodobne - mówi Iza Kotkowska z Centrum Designu Gdynia.

Przy okazji warto dodać, że niebawem powstanie Ławka do moczenia stóp w Bałtyku - to jeden z 25 pomysłów zgłoszonych podczas zeszłorocznej edycji GDD.

Data dodania artykułu: 2015-07-21
Autor artykułu: UM Gdyniastat4u