SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











Konstytucja 3 Maja w Szczecinie
W minioną sobotę oryginał Konstytucji 3 Maja trafił do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. W uroczystości uczestniczył Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN.

226 lat temu 3 maja pierwsza polska konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą. Jak mówił Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski, ukształtowała ona tradycję prawną i ustrojową Rzeczypospolitej. Ta tradycja majowa była później bardzo żywa w całej Europie.

Podczas uroczystości obecny był m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, parlamentarzyści, samorządowcy i nauczyciele. W swoim wystąpieniu ks. abp Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił, że Konstytucja 3 Maja jest owocem mądrości wypływającej z doświadczenia narodu polskiego.

Dokument, który został wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, po raz pierwszy zawitał do Szczecina.

Ekspozycji towarzyszy wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Można dowiedzieć się z niej, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.

Konstytucję 3 Maja można zobaczyć w Sali Rycerskiej ZUW codziennie, od poniedziałku, 24 kwietnia br. do czwartku, 4 maja br., w godzinach od 10:00 do 18:00, również podczas długiego weekendu majowego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego umówienia.

Data dodania artykułu: 2017-04-25
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
























stat4u