SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kraków-Wręczono Medale św. Krzysztofa
18 czerwca w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory odbyła się uroczystość wręczenia Medali św. Krzysztofa. Jest to wyróżnienie dla osób i instytucji, które szczególnie zasłużyły się dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W tym roku Medale wręczono już po raz piąty.

Prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, Prof. dr hab. Franciszek Ziejka i Paweł Kubisztal to tegoroczni laureaci tego ważnego wyróżnienia.

Medal św. Krzysztofa ustanowiony został jako dowód uznania za współpracę i pomoc świadczoną przez osoby, instytucje i firmy dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Patronem Medalu jest św. Krzysztof, którego rzeźba została umieszczona we wnęce fasady Pałacu Krzysztofory, by przez wieki sprawować nad nim pieczę. Autorem projektu medalu jest artysta rzeźbiarz, absolwent i pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Karol Badyna. Kanclerzem Kapituły Medalu św. Krzysztofa jest Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zasiadają w niej również: prof. dr hab. Stanisław Waltoś, prof. dr hab. Jacek Purchla, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski – wybitny uczony, historyk, mediewista, honorowy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności – w uznaniu zasług w długoletnim wspieraniu merytorycznym i naukowym Muzeum podczas realizacji projektów – wystaw i wydawnictw (w tym towarzyszących jubileuszowi 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim), a także wielu muzealnych sesji i debat naukowych

Prof. dr hab. Franciszek Ziejka – Przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytów Krakowa - w uznaniu zasług we wspieraniu starań o przyznanie przez SKOZK finansów umożliwiających odnowienie Pałacu Krzysztofory.

Paweł Kubisztal – fotograf i dziennikarz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Podgórze.PL, miłośnik prawobrzeżnej części Krakowa – Podgórza, inicjator działań na rzecz przeobrażania i unowocześniania tej dzielnicy, popularyzator jej historii i dziedzictwa - w uznaniu zasług w kultywowaniu i promowaniu patriotyzmu lokalnego i realizowaniu idei małej ojczyzny.

Data dodania artykułu: 2015-06-19
Autor artykułu: źródło-www.krakow.plstat4u