SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kto najlepiej zna historię?
Znamy laureatów II Wielkiego Testu Historycznego dla krakowian. 11 listopada w Sali Obrad RMK Zastępca Prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Cięciak oraz przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Małgorzata Jantos wręczyli nagrody i wyróżnienia tym, którzy wykazali się ogromną wiedzą na temat historii naszego miasta.

Na pomysł zorganizowania konkursu w ramach obchodów Święta Niepodległości wpadła rok temu Katarzyna Góralczyk, doktor nauk o bezpieczeństwie i prezes Fundacji Nauka i Kultura, która podzieliła się nim z Małgorzatą Jantos. Ówczesna wiceprzewodnicząca Rady Miasta namówiła do projektu prezydenta i tak test trafił na łamy naszego dwutygodnika. Pytania przygotowali pomysłodawczyni Katarzyna Góralczyk i nasz stały felietonista Michał Kozioł.

Zainteresowanie konkursem przeszło oczekiwania organizatorów, okazało się, że krakowianie z chęcią rozwiązują zagadki historyczne i dlatego test doczekał się drugiej edycji.

W tym roku do konkursowej urny napłynęło ponad 150 odpowiedzi. Nagrodzonych zostało 11 osób z najwyższymi wynikami. Maksymalną liczbę punktów (37) zdobyły 2 osoby: Anna Stalmach i Weronika Zwolińska (I miejsce). Beata Akowacz i Barbara Jania miały o jeden punkt mniej (II miejsce), natomiast 7 osób uzyskało 35 punktów: Urszula Frankowska, Ewa Jania, Janina Kończak, Mariusz Kwiecień, Iwona Pawlicka, Aleksandra Puszkarz oraz Maria Stalmach. Jury postanowiło też wyróżnić do uczestników, którzy zdobyli 34 punkty: Anny Sokulskiej, Andrzeja Ślęczka, Barbary Bednarskiej, Anity Cypryańskiej, Aliny Ćwierz, Jacka Deca, Anny Drozd, Tomasz Gwiazdy, Małgorzaty Kałki, Darii Kaźmierczyk, Ewy Kądzieli, Wiesława Kruczka, Konrada Małety, Daniela Purgala, Małgorzaty Rzepki, Piotra Słomiaka, Grażyny Smarzewskiej, Stanisławy Stawiarskiej Joanny Wojtan, Piotra Cypryańskiego oraz Doroty Zieleźnik. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

A oto prawidłowe odpowiedzi konkursowe:

1. Feliks Dzierżyński brał ślub w kościele św. Mikołaja. 2. „Bbabski comber” to zabawa zapustowa organizowana w tłusty czwartek. 3. Edward Dembowski został pochowany w zbiorowej mogile na starym cmentarzu podgórskim. 4. Pasamonicy zajmowali się wyrobem pasmanterii, czyli pasów, galonów, wstążek, itp. 5. Stary Karwicki usypiał czujność konwojentów wiozących polskich powstańców do więzienia św. Michała w 1863 r. guldenami. 6. Erazm Ciołek pieczętował się herbem Sulima. 7. Aron Gajer był handlarzem starzyzną. 8. W nowo utworzonej Radzie Miasta Krakowa w 1918 r. nie zasiadała żadna kobieta (nie miały wtedy praw wyborczych). 9. Bracia kurkowi strzelali do kura. 10. Wodewil „Królowa przedmieścia” napisał Konstanty Krumłowski. 11. Włóczkowie to handlarze drewnem, zajmujący się także jego spławianiem. 12. Dowódcą konfederatów barskich, którzy w 1772 r. bronili się na Wawelu, był Klaudiusz Choisy. 13. Tzw. „Baszta Kościuszki” stała na rogu ulic Studenckiej i Podwale. 14. Pierwowzorem postaci „Starego aktora” z „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego był krakowski aktor i reżyser Leon Stępowski. 15. Władze austriackie 15 grudnia 1863 r. zawiesiły wydawanie „Czasu”. 16. Pierwszym komendantem krakowskiego harcerstwa w 1912 r. został Zygmunt Wyrobek. 17. Profesorowie Odon Bujwid i Napoleon Cybulski uzyskali zgodę na założenie w Krakowie żeńskiego gimnazjum w 1896 r. 18. Pierwszą taczkę ziemi na kopiec Kościuszki wwiozła Angelica Catalani. 19. Jan Kapistran przybył do Krakowa w 1453 r. 20. Rajcę Andrzeja Wierzynka ścięto w 1406 r. 21. Zebranie, na którym powołano Naczelny Komitet Narodowy, odbyło się w sali posiedzeń krakowskiej Rady Miejskiej. 22. Zakład wychowawczy dla opuszczonych chłopców przy ul. Rakowickiej otwarto w 1893 r. 23. Krakowska rada miejska podjęła uchwałę o założeniu szpitala św. Sebastiana dla zarażonych „chorobą dworską” w 1528 r. 24. Łupy zagrabione przez Szwedów wywieziono na 300 wozach. 25. Pierwsze krakowskie stałe kino nazywało się Cyrk Edisona. 26. Pierwszym prezesem krakowskiego „Sokoła” był Michał Bałucki. 27. Krakowską „cygarfabrykę” przy ul. Dolnych Młynów otwarto w 1871 r. 28. Teatr im. Juliusza Słowackiego otwarto w 1893 r. 29. W 1904 r. na scenie Teatru Ludowego zadebiutowali Stefan Jaracz i Juliusz Osterwa. 30. Sekcję hokeja na lodzie „Cracovii” powołano w 1910 r. 31. Antoni Stawarz został pochowany na cmentarzu Rakowickim. 32. Przewodniczący Komisji Kryminalnej zabity na Plantach w 1847 r. nazywał się Ignacy Zajączkowski. 33. Dział etnograficzny krakowskiego Muzeum Narodowego został przekształcony w Muzeum Etnograficzne w 1911 r. 34. Stanisław Wyspiański ożenił się z Teofilą Pytkówną. 35. Małżonka profesora Odona Bujwida miała na imię Kazimiera. 36. Józef Piłsudski, Józef Haller, Józef Dowbór-Muśnicki spotkali się podczas święta zjednoczenia armii 19 października 1919 r. 37. Napis na klepsydrach dotyczył Austrii.

Data dodania artykułu: 2015-11-13
Autor artykułu: www.krakow.pl
stat4u