SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kurs dla ukraińskich samorządowców z przystankiem w Poznaniu
Kandydaci na urzędników i burmistrzów miast na Ukrainie szkolili się w Poznaniu w ramach School of Mayors. Jest to cykl kursów, które mają przygotować przyszłych samorządowców do zarządzania miastami i innymi jednostkami samorządu

School of Mayors powstało w związku z wyborami samorządowymi, które odbędą się na Ukrainie już 25 października.

- Na Ukrainie brakuje specjalistów w zakresie zarządzania i rozwoju miast. Stąd pomysł School of Mayors, kursów, które pomogą przygotować przyszłych samorządowców do pracy w administracji publicznej - tłumaczy Lidiia Zhgyr, project manager School of Mayors - Osoby, które biorą udział w szkoleniach będą w przyszłości zarządzać dużymi i średnimi miastami, porównywalnymi z miastami wojewódzkimi i powiatowymi w Polsce.

Na szkolenie do Poznania przyjechało 7 kandydatów na burmistrzów oraz ich potencjalni współpracownicy. Wcześniej odwiedzili Kraków, ich ostatnim przystankiem w Polsce ma być Lublin.

- School of Mayors skontaktowało się z nami poprzez Związek Miast Polskich. Celem ich wizyty w Polsce jest poznanie naszych rozwiązań dotyczących organizacji i zarządzania miastem - tłumaczy Anna Andersz z Wydziału Rozwoju UMP.

W Poznaniu Ukraińcy uczyli się, jak realizować projekty unijne, zapoznali się ze strategią miasta i funkcjonowaniem Związku Miast Polskich. Odwiedzili też Gratowisko, gdzie przyglądali się naszym rozwiązaniom w zakresie gospodarki odpadami.

- Gratowisko to dobry przykład na to, jak zrobić coś we właściwy sposób - ocenia Vasyl Goshovsky, jeden z uczestników School of Mayors - Na co dzień jestem project managerem. Tutaj dowiedziałem się dużo na temat realizacji różnego rodzaju projektów samorządowych, jak pozyskiwać na nie środki i jak monitorować sposób ich wykorzystania.

W programie szkolenia znalazły się też wykłady nt. jednostek pomocniczych miast, projektów unijnych i pozyskiwania funduszy z UE. O strukturze samorządu i poznańskiego urzędu, opowiedział uczestnikom szkolenia zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

- Na Ukrainie jest obecnie dużo większa centralizacja. W Polsce przechodziliśmy podobny proces - mówił prezydent Wiśniewski - W ramach reformy samorządowej, którą Polska przeprowadziła 25 lat temu przekazano samorządom szereg kompetencji. Decentralizacja objęła przede wszystkim dziedziny, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców, takie jak infrastruktura, oświata, kultura czy komunikacja. Samorządom o wiele łatwiej jest decydować w sprawach lokalnych, takich jak np. przebieg lokalnych dróg niż urzędnikom z Warszawy. Proces decyzyjny przebiega też dzięki temu szybciej.

Wizyta w Polsce jest jednym z elementów kursu. Głównym zadaniem, jakiemu muszą sprostać słuchacze, jest stworzenie strategii dla swoich miast. Jej obronę przewidziano na połowę września.

Data dodania artykułu: 2015-09-10
Autor artykułu: www.poznan.pl
stat4u