SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Lekcja Historii w Rumi - Cichociemni
W ostatni weekend stycznia na terenie Rumi miała miejsce nietypowa lekcja historii upamiętniająca pierwszy skok Cichociemnych do Polski, który został wykonany 75 lat temu. Organizatorem rumskiego wydarzenia był Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów z Hufca ZHP w Rumi, a dodatkowe atrakcje zapewnili KRS Formoza, Centrum Szkoleń Specjalistycznych 9 mm oraz grupa Militarni Trójmiasto, MOST Rangers ASG z Lęborka

Impreza o kryptonimie "Odwet" rozpoczęła się w sobotni poranek w Domu Harcerza w Rumi. Po uroczystym apelu uczestnicy obejrzeli pokaz zorganizowany przez KRS Formoza, dotyczący działań jednostki oraz rekrutacji do wojskowych jednostek specjalnych. Następnie, podzieleni na osiem patroli, udali się do Stacji Kultura, gdzie w czasie multimedialnej odprawy zostali zapoznani z ideą imprezy, a także zaopatrzeni w mapy, racje żywnościowe i materiały opatrunkowe. Zadaniem patroli było dotarcie do zaznaczonych na mapie punktów kontrolnych, na których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą, sprawnością a także zdobyć nowe umiejętności.

Największe emocje wśród uczestników wzbudził szpital polowy, w którym musieli pomóc personelowi w opatrywaniu ciężko rannych. Wykonanie zadania utrudniali żołnierze niemieccy uprowadzający lekarzy i pielęgniarki. W role Niemców wcielili się członkowie grupy MOST Rangers ASG z Lęborka. Na kolejnych punktach kontrolnych uczestnicy wykazywali się umiejętnościami strzeleckimi i survivalowymi. Niezbędna okazała się także podstawowa wiedza dotycząca łączności. Atrakcją był niewątpliwie zjazd na bloczku tzw. tyrolka oraz przejście po moście linowym, uczestnicy mieli za zadanie zakopać pieniądze aby przeciwnik podczas rewizji ich nie zdobył. Dodatkową atrakcją był punkt żywieniowy , uczestnicy otrzymali zupę z wojskowej kuchni polowej .

Dzienny etap imprezy zakończył się w budynku Gimnazjum nr 4 w Rumi, która była bazą noclegową. W godzinach wieczornych odbyła się inscenizacja brawurowej akcji odbicia osadzonych w pińskim więzieniu żołnierzy AK, którą w 1943 roku przeprowadził mjr Jan Piwnik „Ponury”. Została ona przedstawiona przez grupę MOST Rangers ASG Lębork oraz Militarni Trójmiasto.

Dodatkowymi atrakcją była możliwość obejrzenia armaty udostępnionej przez "Militarnych Trójmiasto". Zainteresowaniem cieszył się także pokaz broni palnej przygotowany przez CSS 9 mm.

Ostatnim punktem imprezy, skierowanym do starszych uczestników była trasa nocna po ulicach Rumi. W jej trakcie trzeba było się wykazać umiejętnością ukrycia broni oraz pieniędzy przed niemieckimi patrolami, które na tę noc stanęły na głównych ulicach miasta. W role żołnierzy wcielili się instruktorzy z Hufca Rumia oraz goście. Ten etap zakończył się przy pomniku AK, gdzie przy świetle pochodni zostało odczytane rozporządzenie o uznaniu roku 2016 Rokiem Cichociemnych. następnie czwórka harcerzy z Hufca Rumia wkroczyła w kręgi instruktorskie uzyskując stopień przewodnika.

Ta niezapomniana lekcja historii zakończyła się w niedzielny poranek uroczystym apelem, w trakcie którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty i dyplomy. Organizacja imprezy była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu 40-osobowego zespołu :KICZB instruktorów i przyjaciół . Za okazaną pomoc bardzo dziękujemy.

Data dodania artykułu: 2016-02-01
Autor artykułu: KRĄG INSTRUKTORSKI CZB
stat4u