SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Mammograf najnowszej generacji w redłowskim szpitalu
Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni wzbogacił się o nowy mammograf. Aparat będzie służył do mammografii konwencjonalnej i trójwymiarowej. Urządzenie kosztowało blisko 1,5 mln zł.

- Gdynia zyskała najnowocześniejszy aparat mammograficzny. To jest dobry moment, żeby zaapelować do kobiet. Proszę się badać, niezależnie od wieku. Badania co dwa lata są świadczone bezpłatnie. Proszę również mężczyzn, żeby przypominali paniom o badaniach — apeluje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Mammograf Selenia Dimensions to najnowsza technologia cyfrowa w obrazowaniu piersi. Aparat będzie służył do konwencjonalnej i trójwymiarowej mammografii. A także do dodatkowej diagnostyki takiej jak: ucisk, powiększenie, biopsja mammotomiczna oraz do lokalizacji zmian.

Tomosynteza, czyli mammografia 3D to technika pozwalająca na wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, których nie jest w stanie dokonać tradycyjna mammografia. Umożliwia ona również dokładną ocenę granic znalezionych zmian i ich precyzyjną lokalizację. W przypadku użycia tej techniki istnieje możliwość zredukowania ucisku wywieranego na pierś w trakcie badania, co wiąże się z mniejszym dyskomfortem dla pacjentki.

Cieszymy się, że dzięki temu mammografowi uda się wykonywać badania na najwyższym poziomie, co pozwoli na bardzo dokładną diagnostykę, a co za tym idzie szybsze doprecyzowanie rodzaju choroby – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

Aparat kosztował blisko 1,5 mln zł i został sfinansowany przez województwo pomorskie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Najwyższe standardy leczenia Przypomnijmy, że na początku tego roku Szpital Morski im. PCK w Gdyni otrzymał status jednostki Breast Unit. Oznacza to, że przyjmowane do szpitala pacjentki otaczane są kompleksową opieką. Poczynając od diagnostyki, przez leczenie, po pomoc psychologiczną i opiekę Poradni Onkologicznej po zakończeniu terapii. Wszystkie zabiegi wykonywane są w szpitalu, a standardy redłowskiej placówki nie odbiegają od usług świadczonych w USA czy na zachodzie Europy.

W ubiegłym roku w Szpitalu Morskim im. PCK w wykonano łącznie 4964 badań mammograficznych, natomiast w okresie styczeń-kwiecień 1411 badań.

Data dodania artykułu: 2018-06-17
Autor artykułu: UM Gdyniastat4u