SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Miasto Rzeszów zgadza się na życie
Głównym celem kampanii zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia pn.: „Zgoda na życie” jest upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie szerokiego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów, komórek i tkanek. Działania związane z kampanią rozpoczęły się jesienią 2015 roku i potrwają do końca 2016 roku.

DLACZEGO KAMPANIA?

Pozytywne nastawienie - deficyt informacyjny

Polaków nie trzeba przekonywać o słuszności transplantologii, pouczać że ratuje ona życie, namawiać do zmiany nastawienia. Problemem jest natomiast brak wystarczającej wiedzy o tej dziedzinie medycyny. 89% polskiego społeczeństwa jest zdania, że poziom edukacji w tym zakresie jest w Polsce niewystarczający. Kampania edukacyjna ma ten stan zmienić.

Zgoda na bycie dawcą, ale brak komunikacji w rodzinach

Ponad połowa Polaków zgadza się by po śmierci pobrano od nich narządy do przeszczepienia. To ponad 19 milionowa rzesza potencjalnych dawców. Jednocześnie aż 80%Polaków nie zna woli swoich najbliższych w tej sprawie. To oznacza, że niemal 30 milionów Polaków nie potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie lekarza „czy zmarły chciałby żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci?”. Kampania ma nie tylko spełniać funkcję informacyjną, ale zachęcać do rozmowy z rodziną i publicznego wyrażania swojego stanowiska.

Wobec śmierci kogoś bliskiego

Poważnym wyzwaniem dla polskiej transplantologii nie jest przekonanie większości Polaków do idei dawstwa narządów, ale przekonanie bliskich żeby postępowali zgodnie z wolą osoby zmarłej. Zgoda na oddanie narządów i tkanek jest trudna, ale… powinniśmy uszanować wolę odchodzącego.

Definicja śmierci

Wielu Polaków nie wie, że śmierć człowieka następuje w momencie śmierci mózgu, a nie tylko wtedy kiedy zatrzymuje się akcja serca. Ten niedostatek wiedzy dodatkowo komplikuje rozmowy z rodzinami dawców. Kampania ma budować świadomość społeczną na temat śmierci mózgu.

Hasło "Zgoda na życie"

Tematyka jaką podejmujemy nie jest łatwa, bo łączy się ze śmiercią, ze stratą i bólem. Jednak chcemy mówić przede wszystkim o życiu. Podejmując działania na rzecz transplantologii afirmujemy życie i dzielimy się nim z innymi, z osobami dla których przeszczep jest jedyną szansą na nowe życie bez choroby i zagrożenia. Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów dajemy życie i przywracamy zdrowie.

Miasto Rzeszów włącza się w kampanię Ministerstwa Zdrowia, pragnie przekonać i zachęcić mieszkańców Rzeszowa do wypełnienia oświadczenia swojej woli w kwestii dawstwa narządów.

Zachęcamy również do obejrzenia filmów promujących kampanię:
https://www.youtube.com/watch?v=FE3JN_fVwCQ
https://www.youtube.com/watch?v=LMHiuuiftjk
https://www.youtube.com/watch?v=GcfIhe4t9M4

Więcej informacji na stronie internetowej kampanii: http://www.zgodanazycie.pl/

Możliwość wypełnienia elektronicznego oświadczenia woli pod adresem: http://deklaracja.zgodanazycie.pl/

Data dodania artykułu: 2015-12-22
Autor artykułu: www.rzeszow.plstat4u