SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister zdrowia rozmawia o sieci szpitali
28 kwietnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się z dyrektorami wielkopolskich szpitali oraz samorządowcami, aby rozmawiać na temat założeń Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej. Dyskusji związanej z kampanią informacyjną na temat ustawy o sieci szpitali szefowi resortu towarzyszył wiceminister zdrowia Piotr Gryza, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, wicewojewoda Marlena Maląg oraz dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz.

Ideą tworzenia sieci szpitali jest lepsza opieka nad pacjentami. W wyniku działania sieci szpital będzie musiał zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale także rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Osobom najbardziej potrzebującym konsultacji specjalisty zapewni to poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji bez konieczności zapisywania się do kolejki. W każdym szpitalu obok oddziału (np. oddziału chirurgicznego, kardiologicznego) będzie funkcjonowała właściwa poradnia (w tych przypadkach poradnia chirurgiczna, kardiologiczna).

Szpital w sieci oprócz izby przyjęć lub SOR-u będzie gwarantował przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób skrócimy czas oczekiwania na wielu SOR-ach i izbach przyjęć - tłumaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podkreślając konieczność poprawy jakości opieki nad pacjentem. Minister rozwiał także obawy dotyczące dalszego funkcjonowania szpitali. - Wprowadzając reformy nie zamierzamy likwidować żadnych szpitali. Jeżeli szpital nie zostanie umieszczony w sieci, będzie miał szansę na uzyskanie kontraktu na dotychczasowych warunkach.

Przed południem, minister zdrowia wspólnie z wojewodą uczestniczył też w otwarciu nowej pracowni inwazyjnej kardiologii dziecięcej w Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nowa pracownia będzie wyposażona w bardzo nowoczesny aparat angiograficzny, umożliwiający precyzyjne obrazowanie serca i naczyń, co u dzieci, a szczególnie noworodków, w sposób istotny poprawia bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów. Na potrzeby jej uruchomienia został dobudowany i wyposażony nowy budynek. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 5.5 mln złotych i została sfinansowana z budżetu Szpitala, Ministerstwa Zdrowia, Miasta Poznania oraz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Chorobami Serca i Nerek.

Data dodania artykułu: 2017-04-30
Autor artykułu: Wielkopolski UWstat4u