SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Mountain Warriors
Żołnierze i funkcjonariusze z Czech i Polski rywalizowali w „X Karkonoskich zawodach górskich jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mountain Warriors”.

Głównym organizatorem zawodów była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, współorganizatorami zaś – Szkoła Górska „Quasar" i Grupa Karkonoska GOPR.

W Szklarskiej Porębie o tytuł najlepszych konkurowali m.in. żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 18. Batalionu Powietrznodesantowego i 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Poza wojskowymi w zawodach wzięli udział także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Biura Ochrony Rządu, czy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji. W imprezie wzięli udział również przedstawiciele Uniwersytetu Obrony z Brna oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

- W dwudniowych zawodach startowały zespoły dwuosobowe. W pierwszym dniu odbył się bieg. Zawodnicy w umundurowaniu i z plecakami ważącymi 10 kg musieli jak najszybciej przebiec ponad 11 kilometrów w trudnym, górskim terenie. Trasa wymagała bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Pierwsze trzy kilometry to morderczy podbieg pod górę. Później było nieco łagodniej ponieważ trasa wiodła po leśnych duktach – mówi ppłk dr Andrzej Demkowicz, wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Dzień drugi obfitował w konkurencje techniczne wykonywane na czas. Zawodnicy musieli udzielić rannemu pierwszej pomocy po upadku z wysokości i sprawdzić się w ratownictwie wysokościowym, na przykład zwożąc poszkodowanego na linach.

Żołnierze i funkcjonariusze sprawdzali się także we wspinaczce z asekuracją, budowie układów wyciągowych i napinających. Do konkurencji technicznych zaliczało się również jumarowanie, czyli pionowe wchodzenie po linie z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, tyrolkę, czyli zjazd po moście linowym oraz wspinaczkę na wędkę.

Zawody wysokościowe dla jednostek MON i MSWiA wygrali funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Katowic. Drugie i trzecie miejsce zdobyli podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Data dodania artykułu: 2016-10-24
Autor artykułu: mat. prasowe MON/mjr Piotr Szczepański
stat4u