SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 77. Rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę
Pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta w Łodzi odbyły się obchody upamiętniające 77. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.

W uroczystościach wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau reprezentował dyrektor Biura Wojewody – Zbigniew Natkański. W obchodach udział wzięli między innymi: Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność, Włodzimierz Pajdowski, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Adam Szreder, prezes Koła Sybiraków w Zgierzu oraz Kazimierz Skibicki – wiceprezes Zarządu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Osób Represjonowanych.

Włodzimierz Pajdowski mówił, że Naród Polski jak żaden inny w Europie ucierpiał w II wojnie światowej: „Wojna odbiła się bardzo tragicznie w każdej dziedzinie naszego życia. Jesteśmy w szczególnej sytuacji geograficznej, że mamy takich sąsiadów, którzy postanowili zrobić rozbiór Polski”.Kazimierz Skibicki przypomniał, że w Łodzi działało 25 młodzieżowych poharcerskich organizacji antykomunistycznych. Różniły się liczbą członków, ale wszystkich łączyło to, że ich inicjatywą i duchem była walka o suwerenną i wolną Polskę.

17 września 1939 roku wojska sowieckie, realizując postanowienia traktatu Ribbentrop-Mołotow, wkroczyły na terytorium Polski. W wyniku czwartego rozbioru Polski ZSRR zajął 190 tysięcy kilometrów kwadratowych polskiego terytorium, które zamieszkiwało 12 milionów ludzi. Zdradzona przez sąsiadów Polska musiała stawić czoła dwóm najpotężniejszym totalitaryzmom Europy – niemieckiemu nazizmowi i radzieckiemu komunizmowi.

Data dodania artykułu: 2016-09-17
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u