SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Operacja Żagle Gdyni 2014.
Wybiciem marynarskiej szklanki, symfonią marynarskich syren i odsłonięciem tablicy Kapitana Kazimierza Jurkiewicza w piątek 15 sierpnia rozpoczęła się Operacja Żagle Gdyni 2014. W uroczystości oprócz władz miasta i przedstawicieli społeczności żeglarskiej udział wzięła rodzina Kapitana oraz pięciu marynarzy, którzy służyli razem z nim na Darze Pomorza, także podczas pamiętnych regat
W obecności tłumów gdynian i turystów, a także załóg żaglowców biorących udział w Operacji Żagle Gdyni rozpoczęło się czterodniowe świętowanie.

Gdynia powstała z wielkiego marzenia o wolności, otwartości i zagospodarowaniu polskiego morza. Budowało ono potencjał gospodarczy miasta, ale zaznaczało także szczególny charakter. Morze jest wielkim żywiołem, źródłem bogactwa, ale też miejscem spotkań ludzi o niezwykłych charakterach. Symbolicznym spełnieniem marzenia były wydarzenia sprzed 40 lat, kiedy to po raz pierwszy zawitały do nas żaglowce z całego świata. Przełamując żelazny mur, żelazną kurtynę zaprzyjaźnili się podczas Operacji Żagiel – powiedział podczas otwarcia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Od czasu Operacji Żagiel’74 Gdynia gości żaglowce już po raz szósty. W okrągłą, 40-tą rocznicę zlotu, a także 42 lata po historycznym sukcesie miasto uhonorowało człowieka, który 21 sierpnia 1972 roku przeprowadził Dar Pomorza przez metę jako zwycięsko jednostkę. Tablica upamiętniającą postać kapitana odsłonięta została na nabrzeżu w Basenie Prezydenta, tuż obok tablicy Kapitana Leszka Wiktorowicza, który był komendantem Daru Młodzieży przez 25 lat. Tego typu zaszczyty spotykają zwykle ludzi wyjątkowych. Ale wyjątkowość mojego ojca polegała na tym, że był zwykły – powiedziała Małgorzata Jurkiewicz-Łobodzińska. Był prostolinijny i odpowiedzialny. Żył z pasją i dokonywał mądrych wyborów. Jeżeli się na coś decydował, to trzymał się tego przez całe życie – dodała.

Data dodania artykułu: 2014-08-15
Autor artykułu: źródło -UM Gdyniastat4u