SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamięć o polskich bohaterach
W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestniczący w wydarzeniach wicewojewoda małopolski Józef Gawron dokonał uroczystego odznaczenia Kombatantów Medalem „Pro Patria”. Medal ten to forma uhonorowania osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce w obronie niepodległości Ojczyzny.

Odznaczani zostali :

1. Pani Janina Bronisława Jabłońska,

2. Pani Barbara Irena Pajor,

3. Pani Henryka Szepska,

4. Pan Józef Jagos.

Wicewojewoda w swoim wystąpieniu podziękował Kombatantom za walkę o wolność oraz służbę Ojczyźnie.

- Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem odchodzenia od wyższych wartości na rzecz wartości ogólnoeuropejskich czy bliżej nieokreślonych wzorców, podważających często patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. To próba zachwiania pamięci – tej, która stanowi o tożsamości i sile naszego Narodu. Wy, którzy wtedy walczyliście o wolną Polskę, jesteście nieustannie nam potrzebni. Drodzy Kombatanci, życzę Wam zdrowia, sił i energii. Choć dzisiaj cieszymy się niepodległością, to ciągle żyjemy w przekonaniu, że musimy o nią dbać na co dzień. Nigdy nie wiadomo, jakie czasy są przed nami, wiemy jedynie, co jest za nami. Musimy to analizować i wyciągać wnioski. Wasze doświadczenie, Wasze bohaterstwo i pamięć o Waszych czynach są potrzebne młodym pokoleniom, żeby Polska dalej trwała – mówił Józef Gawron.

Podczas uroczystości odbył się także pokaz premierowego serialu dokumentalnego TVP „Kryptonim Muzeum”. Została również otworzona wystawa podsumowująca historyczno-artystyczny konkurs „Zwycięski orle nasz leć”.

Data dodania artykułu: 2017-10-02
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u