SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przed katedrą św. Jakuba w Olsztynie odsłonięto pomnik ks. Wojciecha Zinka
Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza Święta w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, celebrowana przez abp. Józefa Górzyńskiego, Metropolitę Warmińskiego. Homilię wygłosił bp senior Julian Wojtkowski.

Pomysłodawcą pomnika był Bogdan Bachmura. Odpowiedzialnym za zrealizowanie pomysłu został Władysław Kałudziński, prezes olsztyńskiego stowarzyszenia „Pro Patria", który przyjął na siebie zadanie przewodniczenia społecznemu komitetowi budowy pomnika. Popiersie księdza Zinka jest wykonane z brązu. Stoi na granitowym cokole. Autorem monumentu jest artysta rzeźbiarz Izydor Borys. Wizerunek duchownego stworzył na podstawie zdjęć.

Jak ocenił obecny na uroczystości wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, „ksiądz Zink jest uosobieniem umiłowania wolności. Upamiętniony w tym popiersiu, uosabia to, co uosabiali ojcowie polskiej niepodległości. A odsłonięcie pomnika w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma tu wyjątkowe znaczenie".

Ks. Wojciech (Adalbert) Zink urodził się w Bydgoszczy w 1902 roku. Święcenia kapłańskie przyjął we Fromborku w 1925 roku. Pracował jako wikariusz w Gryźlinach, we Wrzesienie i Barczewku. Następnie był proboszczem w Lesinach Wielkich, administratorem parafii w Wielbarku, proboszczem w Łasinie w diecezji chełmińskiej, potem znów proboszczem w Lesinach. Po wojnie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go wikariuszem generalnym i administratorem diecezji warmińskiej. Ks. Zink reaktywował Warmińską Kapitułę Katedralną, zamianował administratorów parafii proboszczami.

Po internowaniu kard. Stefana Wyszyńskiego w 1953 roku, mimo gróźb funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, ks. Zink jako jedyny nie podpisał deklaracji Episkopatu aprobującej aresztowanie Prymasa Tysiąclecia. Nie dopuścił też, by jego diecezja podporządkowała się władzom komunistycznym. Za swoją odwagę został aresztowany i w więzieniu mokotowskim spędził 16 miesięcy. Pobyt w celi zrujnował mu zdrowie. Do Olsztyna powrócił po uwolnieniu kard. Wyszyńskiego, po tzw. polskim październiku. W 1957 roku, po objęciu diecezji przez bp. Tomasza Wilczyńskiego, został mianowany wikariuszem generalnym i tę funkcję pełnił do śmierci. Zmarł w Olsztynie 9 września 1969 roku, jego grób znajduje się w Gietrzwałdzie. W 2018 roku ks. Wojciech Zink otrzymał Tytuł Sprawiedliwego przyznawany pośmiertnie osobom, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić́ godności człowieka.

Data dodania artykułu: 2018-10-04
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UWstat4u