SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przysięga Terytorialsów w Augustowie
40 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę. Uroczystość w Augustowie wpisała się w lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i była także okazją do wyróżnienia rodziców najlepszych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Przysięga wojskowa zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców Augustowa, dowódców, szefów i komendantów jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych. Uroczystość była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 16 lutego. Ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej. Jednocześnie 3 marca zakończyło się szkolenie wyrównawcze żołnierzy rezerwy, którzy w lutym zasili szeregi brygady.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak skierował do uczestników przysięgi list. Zwrócił w nim uwagę, że celem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz regionu, z którego pochodzą. Szef MON podkreślił też, że przysięga odbywa się w roku, w którym obchodzona jest 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO.

Oprócz tradycyjnych wyróżnień wiceminister Jarosław Zieliński oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczyli srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju”. Otrzymali go Państwo Krzysztof i Urszula Zachar – rodzice Artura (który pełni Terytorialną Służbę Wojskową w 12 batalionie lekkiej piechoty w Suwałkach) oraz Adriana i Wiktora (którzy właśnie rozpoczęli tę służbę).

Była to druga przysięga żołnierzy WOT na Rynku Zygmunta Augusta. W Augustowie Terytorialsi po raz pierwszy wypowiedzieli słowa roty 29 października 2017 roku.

Po przysiędze przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbył się apel pamięci.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Augustowie był bieg „Tropem Wilczym”, w którym reprezentacja 12 batalionu lekkiej piechoty wystartowała z flagą WOT. Kolejna przysięga wojskowa odbędzie się 13 kwietnia.

Data dodania artykułu: 2019-03-06
Autor artykułu: Podlaski UWstat4u