SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie Olsztyn-Tarnopol
Delegacja przedstawicieli ukraińskiego miasta odwiedziła stolicę Warmii i Mazur. Jednym z punktów wizyty był Urząd Miasta. Zastępca mera Tarnopola, przedsiębiorcy i naukowcy spotkali się w poniedziałek (16 maja) z prezydentem Olsztyna. Była okazja, by porozmawiać o funkcjonowaniu miast i ewentualnych planach współpracy.

Rozwój naszych małych ojczyzn leży na sercu mieszkańców - mówił Piotr Grzymowicz. - My natomiast jesteśmy od tego, by wsłuchiwać się w ich głos i sprawiać, by miasto było najbardziej przyjazne.

Goście mogli dowiedzieć się o funkcjonowaniu polskich samorządów, gospodarczej sytuacji miasta i regionu oraz inwestycjach zrealizowanych przez Olsztyn przy współudziale unijnych pieniędzy.

- Mamy sześć miast partnerskich w Polsce - wyliczał zastępca mera Tarnopola, Leonid Bytsyura. - Z Waszego regionu to Elbląg. Jednak nasze firmy chętnie współpracują z przedsiębiorstwami z Warmii i Mazur.

Przedsiębiorcy chcieliby rozszerzyć współpracę z naszym regionem.

- Budujemy klaster mleczny - informuje Jan Mańkowski z Ukraińskiego Centrum Biznesu. - Chcielibyśmy, żeby Uniwersytet Warmińsko-Mazurski stał się częścią tego przedsięwzięcia. Choćby dlatego, że kształci doskonałych fachowców, których nam brakuje, zootechnologów i weterynarzy. Poza tym region mógłby odegrać doskonałą rolę związaną z wypoczynkiem naszych rodaków.

Wizyta Ukraińców w Olsztynie potrwa trzy dni (od niedzieli do wtorku). W tym czasie, po spotkaniem z władzami miasta i UWM-u, zaplanowane są wizyty w pobliskich przedsiębiorstwach.

Data dodania artykułu: 2016-05-17
Autor artykułu: UM Olsztyn
stat4u