SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Stanowisko miasta Szczecina w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
W związku z pytaniami dotyczącymi działań miasta w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, przedstawiamy poniższe stanowisko.
Gmina Szczecin sprawdza możliwości dobrego rozwiania zaistniałej sytuacji. O wojnie z przedsiębiorcami nie ma mowy – prosimy nie wprowadzać takiej retoryki. Miasto organizuje serię spotkań z przedsiębiorcami, każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Sytuacja jest trudna i skomplikowana. Decyzje zapadną po uzyskaniu rekomendacji urzędników od nieruchomości, podatków i miejskich prawników. Szukamy optymalnych i sprawiedliwych rozwiązań.

Fakty są następujące:

- Należy pamiętać, że to nie Urząd wymyślił niekonstytucyjne przepisy. Miasto też jest poszkodowane w tej sytuacji.

- Przedsiębiorcy wnosili opłaty za przekształcenie nieodpowiadające wartości rynkowej nieruchomości, powołując się na przepis, który okazał się niezgodny z konstytucją. To niesprawiedliwe – większość nabywa po cenach rynkowych – a pewnie każdy przecież chciałby to zrobić taniej.

- ok. 50 milionów złotych – straciło miasto na transakcjach, które opierały się o niezgodne z konstytucją przepisy. To są pieniądze wszystkich mieszkańców.

- 11 milionów zł (zamiast 50 mln zł) - Tyle wpłynęło do budżetu miasta z tyt. tych transakcji

- blisko 50 przedsiębiorców, ponad 60 nieruchomości - to skala problemu.

- nieprawdą jest, że Gmina Miasto Poznań nie wznawia postępowań i nie próbuje odzyskać swoich nieruchomości. Inne miasta, w których takie działania na pewno zostały podjęte, to Legnica, Sopot, Bielsk Podlaski.

Przypominamy, że 10 marca br. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski: Rady Miasta Szczecin, Rady Gminy Ustronie Morskie oraz Rady Miasta Poznań dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gminnych. Trybunał orzekał w sprawie zgodności z konstytucją art. 1 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Według orzeczenia artykuły te są niezgodne z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim przyznają uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego osobom fizycznym i prawnym, które nie miały tego uprawnienia w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy z 28 lipca 2011 r. o gospodarce nieruchomościami.

Data dodania artykułu: 2015-05-29
Autor artykułu: źródło-UM Szczecin
stat4u