SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Szef MSWiA upamiętnił ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej
Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach, upamiętniających wybuch II wojny światowej oraz ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji poległych i pomordowanych. Mszę celebrował Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski. Następnie odczytany został Apel Pamięci, a uczestnicy, w tym minister Mariusz Błaszczak złożyli wieńce pod grobami poległych.

Niemcy na terenie obecnego cmentarza Palmiry, w jego okolicy oraz w innych miejscach Puszczy Kampinoskiej dokonali ponad 30 masowych egzekucji. Wybrane przez nich miejsce – głęboko w lesie, szczególne środki ostrożności i zacieranie śladów zbrodni miały na zawsze utajnić przed światem popełnione zbrodnie. Mimo to ludność okoliczna, a szczególnie mieszkańcy wsi Palmiry i Pociecha oraz pracownicy służby leśnej ryzykując utratą życia podpatrywali Niemców oraz usiłowali oznaczyć miejsce zbrodni. Prace ekshumacyjne w 24 wskazanych przez leśników miejscach rozpoczęto po wojnie. Prowadziły je ekipy Polskiego Czerwonego Krzyża w obecności przedstawicieli głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Prace trwały od 1945 do 1947 roku. Szczątki pomordowanych spoczywają na cmentarzu, który otacza ściana kampinoskiego lasu. Nad zidentyfikowanymi, pochowanymi tu ciałami rozstrzelanych oraz bezimiennymi, cmentarnymi krzyżami wśród jałowców górują trzy betonowe krzyże, symbol Golgoty i cierpienia. Krzyże mają dłuższe, boczne ramiona symbolizujące rozwarte ręce rozstrzeliwanego, bezbronnego człowieka.

Data dodania artykułu: 2016-09-15
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u