SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Toruń obchodził Święto Piernika.
Po niedawnym festiwalu Skyway, którego pokazy obejrzało w ciągu pięciu dni 300 tysięcy osób, 6-7 września 2014 r. toruńska starówka przeżyła kolejne oblężenie - tym razem za sprawą Święta Piernika. Wakacyjna pogoda i moc piernikowych atrakcji przyciągnęły na toruńską starówkę prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów.
Na Piernikowym Jarmarku można było kupić tradycyjne wyroby rzemiosła i spróbować lokalnych przysmaków, a przede wszystkim własnoręcznie przygotować i przyozdobić piernik. W Muzeum Okręgowym przez całą niedzielę odbywały się rozmaite zabawy i konkursy historyczne oraz pokazy rycerskie. Tuż obok ratusza, na rynkowej scenie, prezentowali m.in. : aktorzy „Baja Pomorskiego”, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, „Mała Rewia”, Steve Nash & dj Funktion, a w finale święta - zespół „Afromental”. Dzieci bawiły się w Piernikowym Miasteczku i na placu zabaw przy ul. Żeglarskiej. Przez miasto przeszła też Piernikowa Parada z wiozącym zaczyn Królem Piernikowym, tancerzami, szczudlarzami i członkami Bractwa Kurkowego.

W Muzeum Etnograficznym można było poznać tajniki powstawania piernikowych surowców: mąki i miodu. Dla zainteresowanych historią piernikarstwa przygotowano wystawy dokumentalne na ul. Szerokiej i Strumykowej. „Muzealni tropiciele” tym razem mogli wziąć udział w grze miejskiej „Na tropie piernika”.

Impreza, współorganizowana przez miasto i producenta toruńskiego przysmaku oraz Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, MDK i Teatr Baj Pomorski, wróciła po kilkuletniej przerwie. Okazją do jej reaktywacji było przypadające w tym roku 250-lecie Fabryki Cukierniczej "Kopernik".

Data dodania artykułu: 2014-09-09
Autor artykułu: źródło-www.torun.plstat4u