SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,VIA BALTICA W BUDOWIE
6 sierpnia, w Ełku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w poniedziałek (6.08) umowę z wykonawcą, konsorcjum trzech firm, na projekt i budowę ostatniego z warmińsko-mazurskich odcinków drogi ekspresowej S61, od Szczuczyna do węzła Ełk. W uroczystości udział wzięli m.in. minister rozwoju Andrzej Adamczyk, poseł Wojciech Kossakowski, wojewoda Artur Chojecki i szef struktur PiS w regionie Jerzy Szmit.

23-kilometrowy odcinek drogi Via Baltica od Szczuczyna do Ełku będzie kosztował 699,5 mln złotych. Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Planowany czas realizacji to 29 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Projekt zakłada budowę odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych oraz budową obiektów inżynierskich i związanych z ochroną środowiska.

Podpisana umowa kończy etap przygotowawczy budowy drogi ekspresowej S61 na Warmii i Mazurach. Budowa tej części szlaku Via Baltica jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility - CEF). Obecnie w realizacji jest 188 km drogi ekspresowej S61 za około 4,6 mld złotych. Na podpisanie umowy czeka już tylko 13-kilometrowy odcinek Łomża Zachód - Kolno o wartości około 525,6 mln złotych.

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67 biegnącej z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego i została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T.Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy polsko-litewskiej w Budzisku.

Data dodania artykułu: 2018-08-08
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u