SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Spychowie dłubali łodzie
W sobotę 9 lipca zakończyła się siódma edycja warsztatów historyczno-ekologicznych „Święto Mazurskiej Dłubanki” organizowanych przez Nadleśnictwo Spychowo. Są to jedyne tego typu warsztaty wykonywania tradycyjnych łodzi jednopiennych w Polsce, na które każdego roku coraz liczniej przybywają uczestnicy z całego kraju.

W tym roku rekordowo udział brało aż 11 drużyn. Łodzie dłubali członkowie Koła Młodych Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z Warszawy, studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy, grupy rekonstrukcyjne „Projekt Chłop” z Warszawy i „Synowie Jaćwieży” z Suwałk, firma „Letnisko nad Dreństwem” z okolic Rajgrodu, pasjonaci z Oświęcimia, indianiści z Torunia oraz lokalne instytucje: Towarzystwo Miłośników Połomu, Nadleśnictwo Korpele i Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach.

Pracy było naprawdę sporo i przez kilka dni do zmierzchu, słychać było dźwięk pilarek łańcuchowych, czy uderzeń cioseł i siekier. Nad warsztatami czuwał instruktor Kazimierz Bąk z Mielca- autor najdłuższej dłubanki w Polsce oraz pasjonat tradycyjnego szkutnictwa rzecznego. Powstały również pierwsze podczas warsztatów dwie tradycyjne kłody bartne dla pszczół w wykonaniu GOKu w Rozogach i ekipy „Projekt Chłop”, zajmującej się rekonstrukcją chłopstwa z okresu XVII w. Mimo dużej ilości uczestników z różnych instytucji i różnych kręgów zainteresowań, wszyscy czuli się jak w rodzinie, a wspólne gotowanie posiłków na kociołku, czy rozmowy przy ognisku sprzyjały integracji i wymianie poglądów oraz doświadczeń. Nie brakowało również dodatkowych atrakcji. Uczestnicy wzięli udział w spektaklu teatralnym „Dzika Jabłoń” o relacji człowieka z mazurskim kłobukiem, dopingowali walczących wojów Jaćwingów z grupy „Synowie Jaćwieży” oraz wysłuchali koncertu muzyki irlandzkiej i szantowej w wykonaniu zespołu In Taberna.

W sobotę na zakończenie warsztatów odbyły się regaty wykonanych dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas „Powrotu Juranda do Spychowa”. Jury w składzie: Krzysztof Krasula- Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo, Adam Krzyśków- prezes WFOŚiGW w Olsztynie oraz Waldemar Popielarczyk- prezes Stowarzyszenia Przyjazne Spychowo oceniali również wkład pracy włożony w wykonanie łodzi oraz technikę poruszania się na wodzie. Zwycięzcą regat został Artur Zieliński z rodziną z Torunia, który wykonał rekonstrukcję dłubanki Indian Seminolów z Ameryki Północnej. Natomiast najładniejszą dłubankę wg sędziów wykonała grupa z Oświęcimia, a za styl pływania dłubanką nagrodzone zostało Koło Młodych SITLiD z SGGW z Warszawy.

Partnerami imprezy była OSP Spychowo, Gmina Świętajno, Zakład Usług Leśnych Żubr Trzcińscy & Koźmiński Sp.j., Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo, wypożyczalnia kajaków Olivier. Patronat medialny objęła TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn oraz Gazeta Olsztyńska. Warsztaty zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

Data dodania artykułu: 2016-07-15
Autor artykułu: Adam Gełdon/Nadleśnictwo Spychowostat4u