SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowe miasta na mapie Polski
Z początkiem stycznia na administracyjnej mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta. Morawica (woj. świętokrzyskie), Opatówek (woj. wielkopolskie), Rejowiec (woj. lubelskie) i Mielno (woj. zachodniopomorskie) uzyskały prawa miejskie dzięki decyzji Rady Ministrów. Z tej okazji Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął udział w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy Morawica, podczas której wręczył pamiątkowe księgi burmistrzom wszystkich czterech miast.

Chciałbym serdecznie pogratulować samorządom tych czterech gmin, które nabyły prawa miejskie. Dwie z tych miejscowości już kiedyś były miastami, ale te prawa odebrano im po powstaniu styczniowym, natomiast dwie kolejne miejscowości „debiutują” w tej roli. Jestem przekonany, że to będzie udany debiut i nabycie praw miejskich stworzy realne szanse rozwoju - podkreślał szef MSWiA podczas sesji Rady.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Gminy Morawica była symbolicznym potwierdzeniem uzyskania statusu miasta przez cztery miejscowości. Jego posiadanie wiąże się ze wzrostem prestiżu danego obszaru i zmianami wizerunkowymi, ale może także przynieść wymierne korzyści związane na przykład ze wzrostem atrakcyjności inwestycyjnej w oczach przedsiębiorców. W nadzwyczajnej sesji, oprócz szefa MSWiA oraz burmistrza Morawicy Mariana Burasa, wzięli także udział Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyska, Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca, Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka oraz Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna.

- Jesteśmy w gminie, która rozwija się, choć do tej pory była gminą wiejską. Niewątpliwie wszystkie gminy różnią się od siebie, ale łączy je to, że stały się nowymi miastami w Polsce. To wszystko stało się oczywiście po konsultacjach z mieszkańcami. Życzę burmistrzom, aby ich miasta rozwijały się intensywnie, a mieszkańcy mieli satysfakcję z tego, że mieszkają tam, a nie gdzie indziej. Mam nadzieję, że mieszkańców będzie przybywać, podobnie jak miejsc pracy i inwestorów - zaznaczł minister Mariusz Błaszczak.

Burmistrzowie podkreślali w wypowiedziach, że dla nich uzyskanie praw miejskich będzie okazją do przyciągania do miejscowości inwestorów, a także jeszcze większej liczby mieszkańców. To pokazanie, że w te miasta warto inwestować, ponieważ są dobrymi miejscami do życia.

Mieszkańcy wszystkich czterech miejscowości opowiedzieli się za przekształceniem ich wsi w miasto. W przypadku Rejowca i Opatówka oznaczało to odzyskanie praw miejskich, które zostały im odebrane w XIX wieku. Tym samym cztery wymienione wcześniej miejscowości dołączyły do ponad 900 innych miast leżących w Polsce.

Data dodania artykułu: 2017-01-19
Autor artykułu: mswia.gov.plstat4u