SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,300. rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej. Uroczystości na Jasnej Górze z udziałem Marszałka Sejmu i parlamentarzystów
Ponad 100 tys. wiernych, najwyżsi rangą urzędnicy państwowi z Prezydentem, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz Premier na czele, najważniejsi hierarchowie i duchowni – sobotnie uroczystości w Częstochowie miały zupełnie wyjątkową oprawę oraz frekwencję.

Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, posłowie i senatorowie oraz przedstawiciele kancelarii obu Izb Parlamentu.

Prymas Wojciech Polak w homilii zwrócił uwagę na potrzebę uwrażliwienia na dobro wspólne, na potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego. – Potrzeba przemiany w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Potrzeba, jak mówił kiedyś Prymas Tysiąclecia, abyśmy prawdziwie się odmienili – mówił abp Polak. W homilii Prymas Polski podkreślał również, że Polacy mają widzieć własne dobro, szanować je i zabiegać o nie w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy najbardziej potrzebującym, słabym i prześladowanym.

Pielgrzymi obejrzeli też specjalne orędzie papieża Franciszka, wygłoszone do Polaków z okazji jasnogórskiego jubileuszu. – Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce. A to z kolei oznacza, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą – podkreślił Ojciec Święty.

Podczas mszy jej uczestnicy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wśród złożonych w sobotę darów ołtarza były: ofiarowany przez prezydenta i jego małżonkę psałterz użyty podczas sobotniej mszy, kustodia do przechowywania Najświętszego Sakramentu przekazana przez marszałka Sejmu i posłów, kryształowe ampułki i cyborium komunijne przekazane przez marszałka Senatu i senatorów, a także kielich do sprawowania mszy świętej – dar premier i ministrów.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 roku. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbyły się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Zarówno uchwałą Senatu RP z 4 listopada 2016, jak i uchwałą Sejmu RP z 15 grudnia 2016, rok 2017 został ustanowiony Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Data dodania artykułu: 2017-08-27
Autor artykułu: sejm.gov.plstat4u