SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Upamiętnienie zamordowanych Żydów z Kurowa oraz Sprawiedliwych, którzy nieśli pomoc prześladowanym
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wziął udział w upamiętnieniu 2500 Żydów z Kurowa zamordowanych w niemieckich obozach zagłady i egzekucjach w czasie II wojny światowej.

Podczas uroczystości, jaka odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Kurowie (powiat puławski), minister złożył kwiaty w imieniu Prezydenta RP oraz zapalił znicz.

Wśród odsłoniętych tam we wtorek tablic jedna z nich została poświęcona mieszkańcom Gminy Kurów, którzy w okresie okupacji niemieckiej z narażeniem życia ukrywali miejscowych Żydów, ocalając kilkudziesięciu z nich przed śmiercią.

Cmentarz Żydowski w Kurowie został zniszczony przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. W 1991 roku kirkut wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Jest on obecnie jedynym materialnym śladem istnienia w Kurowie niegdyś bardzo licznej społeczności żydowskiej – w 1939 roku Żydzi stanowili 55% mieszkańców tej miejscowości.

Data dodania artykułu: 2017-09-13
Autor artykułu: prezydent.pl
stat4u