SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,78. rocznica wysiedleń gdynian upamiętniona
Tradycyjnie już, w kolejną rocznicę wysiedleń ludności cywilnej z Gdyni, 17 października w mieście odbyły się doroczne uroczystości. Wśród ich uczestników byli członkowie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, ale także posłowie na sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, Marynarki Wojennej, harcerze i wszyscy, którym temat wysiedleń jest szczególnie bliski.

Mija właśnie 78 lat od smutnego dla Gdyni października 1939 roku, kiedy to tysiące mieszkańców zostało, czasem w ciągu kilku godzin, pozbawionych swojego dobytku i wypędzonych przez niemieckiego okupanta. Często na długą tułaczkę po terenach Generalnej Guberni – w ciężkich, niehumanitarnych warunkach, w głodzie, zimnie i poniżeniu. Wielu z nich nigdy nie powróciło. Te tragiczne wydarzenia każdego roku wspominane są podczas obchodów rocznicy wysiedleń. Ich pierwsza część odbywa się zawsze pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na fasadzie dworca Gdynia Główna. W tym roku, tradycyjnie, delegacje posłów, samorządowców czy służb mundurowych złożyły pod nią kwiaty w asyście Marynarki Wojennej RP.

Druga część uroczystości miała miejsce przy pomniku Gdynian Wysiedlonych, na placu o tej samie nazwie, nieopodal dworca. Benedykt Wietrzykowski, prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, w swoim otwierającym przemówieniu kilkukrotnie podkreślał konieczność edukowania najmłodszych pokoleń na temat tragicznych wydarzeń, jakie stały się udziałem wielu gdynian na początku II wojny światowej. Podczas uroczystości przemawiała także posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk, a także Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Odczytano również poruszające wspomnienia nieżyjącej już, wypędzonej w 1939 roku, gdynianki.

Uroczystość była również okazją do wręczenia medali Pro Patria – odznaczeń przyznawanych przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz pamiątkowych dyplomów od Prezydenta Miasta Gdyni, które wręczył wiceprezydent Michał Guć. Tegoroczne obchody zakończyły się uroczystym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem.

Data dodania artykułu: 2017-10-17
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u