SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Inauguracja 35. roku Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym
W sobotę, 28 października br. na Zamku Królewskim w Warszawie społeczność Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zainaugurowała kolejny rok pracy z najzdolniejszymi uczennicami i uczniami z całej Polski. W wydarzeniu wziął udział Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN. Zarząd Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zdecydował się zaprosić w tym roku 539 nastolatków. 353 z nich to Młodzi Naukowcy, 150 – Młodzi Muzycy, a 36 – Młodzi Plastycy.

Ponad 150 osób przyjęto do programu po raz pierwszy i to właśnie ta grupa została zaproszona na spotkanie inauguracyjne w Warszawie.

W powitaniu nowych stypendystów wzięło udział grono członków i współpracowników stowarzyszenia, w tym – wielu dawnych stypendystów, dziś już z doktoratami, habilitacjami, tytułami profesorskimi.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć w swoim wystąpieniu zapewnił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej konsekwentnie wspiera działania na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych.

Podczas sobotniego spotkania zaprezentowano najciekawsze dokonania stypendystów w minionym roku w formie krótkiego koncertu. O swoich badaniach opowiedziała znakomita młoda astronomka Zosia Kaczmarek z Torunia, dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej i paleobiolog Kamil Humański ze Szczecina, laureat EUCYS 2017 w Tallinnie.

Krótki koncert dla swoich nowych koleżanek i kolegów wykonali 19-letni flecista Daniel Mieczkowski z Warszawy i 14-letnia skrzypaczka Emilia Szłapa z Jaworzna.

Po spotkaniu na Zamku Królewskim nowi stypendyści wzięli udział w zajęciach z różnych dziedzin zorganizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. Już w listopadzie ruszają warsztaty badawcze i seminaria zorganizowane dla wszystkich uczestników programu. Kolejne propozycje dla zdolnych uczniów: warsztaty badawcze, obozy naukowe, koncerty, wystawy i rozmaite projekty służące rozwojowi talentów, będą organizowane przez cały rok szkolny, a nawet nieco dłużej – do końca lata.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem, które powstało w 1981 roku. Zrzesza ono naukowców, lekarzy, psychologów, pedagogów, artystów i studentów. Fundusz znany jest z nowatorskiego podejścia do pomocy uzdolnionym dzieciom przez organizację ogólnopolskich warsztatów w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz specjalnych obozów naukowych. Od 2006 roku Fundusz posiada status organizacji pożytku publicznego. Instytucja jest również organizatorem polskiego etapu konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (ang. European Union Contest for Young Scientists).

Data dodania artykułu: 2017-11-02
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u