SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Inwestycje, edukacja, innowacje”
Minister Anna Zalewska we wtorek, 21 listopada br. w Wałbrzychu uczestniczyła w konferencji „Inwestycje, edukacja, innowacje”, zorganizowanej dla dyrektorów szkół branżowych, technicznych, doradców zawodowych, przedsiębiorców oraz instytucji wspierających i biznesowych.

Spotkanie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu podzielono na dwa bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony był funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych. Omówione zostały zagadnienia dotyczące systemu innowacyjnego.

Drugi blok dotyczył z kolei szkolnictwa zawodowego. Podczas spotkania zaprezentowano dobre praktyki w zakresie współpracy szkół zawodowych i biznesu w ramach Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” oraz kształcenia dualnego w Niemczech.

W trakcie panelu dyskusyjnego szefowa MEN podkreśliła, że dokonano zmiany sposobu myślenia o kształceniu branżowym.

– Wspólnie z pracodawcami weryfikujemy podstawy programowe kształcenia w zawodach. To właśnie pracodawcy najlepiej wiedzą jakich pracowników potrzebują – powiedziała minister Anna Zalewska. – Dotychczas te podstawy były absolutnie oderwane od rzeczywistości. Teraz zamiast urzędnika tworzy je przedstawiciel z danej branży zawodowej – dodała.

Minister Anna Zalewska zapowiedziała także, że egzaminy zawodowe dla uczniów i absolwentów w poszczególnych branżach będą miały w 90 proc. charakter praktyczny, a nie teoretyczny.

– Liczę, że już we wrześniu 2018 r. powstaną setki nowych klas pod opieką finansową i merytoryczną dużych pracodawców, także spółek skarbu państwa – podsumowała dyskusję szefowa MEN. Gospodarzem spotkania była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”, która w tym roku świętuje 20-lecie swojej działalności.

Data dodania artykułu: 2017-11-22
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u