SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Sport przeciw agresji”
W Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbył się finał zawodów sportowych dla młodzieży z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju. Rywalizacja organizowana jest w ramach akcji „Sport przeciw agresji”. W uroczystości towarzyszącej turniejowi uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś.

- Sport ma wyjątkowe znaczenie w wychowaniu młodzieży. W placówkach opiekuńczych dzieci biorą udział w dostosowanym do ich możliwości procesie wychowawczym, aby móc wrócić do normalnego życia w społeczeństwie - powiedział.

Młodzi zawodnicy rozegrali finałowy turniej w wioślarstwie halowym. Puchary zwycięzcom wręczył wiceminister Michał Woś. Zawody sportowe uzupełniło zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki, seans kinowy i spacer po stołecznym Starym Mieście.

Wychowanie przez sport

Impreza była zwieńczeniem przeprowadzanych cyklicznie w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich zawodów na ergometrach wioślarskich, zwanych popularnie „wioślarzami”. Sportowej rywalizacji towarzyszą zajęcia edukacyjne, które poprzez historię sportu przybliżają dzieje Polski.

Przedsięwzięcie jest jednym z najważniejszych elementów programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”, w którego realizacji od lat bierze udział Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem jest wychowanie przez sport, kształtowanie właściwych postaw i zapobieganie negatywnym tendencjom w rozwoju młodego pokolenia.

Pozytywna motywacja

Kultura fizyczna odgrywa ważną rolę w pracy z młodzieżą z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Nawet niewielkie sukcesy w sporcie poprawiają samoocenę, dają zadowolenie oraz satysfakcję i mogą doprowadzić do wiary w możliwość uzyskania lepszych wyników także w innych dziedzinach życia.

Zajęcia sportowe dostarczają właściwych form spędzania wolnego czasu i wprowadzają w prawidłowe środowisko rówieśnicze, koleżeńskie, społeczne. Siłę oddziaływania na młodzież przez sport od dawna dostrzegają zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich. Sport jest istotnym narzędziem resocjalizacji, które placówki stosują i rozwijają od lat.

Data dodania artykułu: 2017-12-15
Autor artykułu: mat. prasowe MS
stat4u