SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Marynarka Wojenna RP patronem szkoły w Bergen
Polska Szkoła w Bergen prowadzona przez Stowarzyszenie „Razem w Bergen” - Forening Sammen i Bergen, jako pierwsza placówka edukacyjna poza granicami naszego kraju otrzymała imię Marynarki Wojennej RP. Stało się to w czasie oficjalnej uroczystości na pokładzie przebywającego w Bergen okrętu ORP gen. Kazimierz Pułaski.

Polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski bierze udział w międzynarodowych manewrach TG-18 na Morzu Północnym, będących jednymi z najtrudniejszych ćwiczeń morskich. W miniony weekend okręt zawinął do portu w Bergen, by na jego pokładzie odbyła się uroczystość nadania imienia Marynarki Wojennej RP Polskiej Szkole w Bergen.

– Jest to niezwykle ważny moment w historii szkoły, ponieważ w dziewiątym roku działalności i po blisko dwóch latach starań, otrzymała imię Marynarki Wojennej RP. Ta uroczystość doskonale wpisała się również w 100. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej i obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Iwona Mazurek-Orłowska, dyrektor Polskiej Szkoły w Bergen.

Głównym powodem, dla którego szkole zależało na nadaniu imienia Marynarki Wojennej RP jest bliskość morza, dotychczasowa, dobra współpraca z załogami okrętów wpływających do bergeńskiego portu, jak również wydźwięk historyczny.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele ambasady w Oslo, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Stowarzyszenia Oficerów MW w Gdyni, a także Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Poza oficjalną uroczystością, tego dnia nie zabrakło również części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły. Zaprezentowali ją na pokładzie okrętu. Tematem przewodnim było oczywiście morze. Dzieci miały też okazję wysłuchać opowieści o służbie na morzu. Później odbył się także mecz siatkówki między reprezentacją stowarzyszenia, które prowadzi szkołę, a reprezentacją marynarzy fregaty ORP Gen.K.Pułaski.

Polska Szkoła w Bergen powstała z inicjatywy rodziców w 2009 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie ucząc języka polskiego, historii Polski z elementami geografii i wiedzy o społeczeństwie. Do przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum uczęszcza ponad stu czterdziestu uczniów polskich emigrantów.

Więcej informacji: https://www.polskaszkolawbergen.no/

Data dodania artykułu: 2018-02-21
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u