SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Studenci Politechniki Białostockiej w USA
Studenci Politechniki Białostockiej ścigali się już na torach w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach i na Węgrzech. Tym razem biorą udział w zawodach Formula SAE w Stanach Zjednoczonych. Zespół Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego wyjechał z bolidem CMS-04, który przeszedł szereg modyfikacji konstrukcyjno-inżynieryjnych oraz testów.

Studenckie zawody inżynierskie w Stanach Zjednoczonych – Formula SAE Michigan – rozgrywane są dniach 9-12 maja 2018 roku. Zespół Cerber Motorsport zostanie oceniony w szeregu konkurencji. W konkurencji statycznej na końcowy rezultat składa się ocena konstrukcji auta, sposobu wykorzystania dostępnego budżetu, umiejętności zaprezentowania bolidu jako podstawy modelu biznesowego. W konkurencjach dynamicznych bolidy przechodzą: test przyspieszenia, test przyczepności, przejazd jednego okrążenia na czas oraz wyścig wytrzymałościowy na dystansie 22 kilometrów – ten stawia największe wyzwanie przed kierowcami auta.

Bez problemów przeszliśmy dalszą części inspekcji technicznej: Tilt, Noise i Brake Test. W międzyczasie odbyliśmy też wszystkie konkurencje statyczne. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi feedbackami, ale w dalszym ciągu czekamy na wyniki. Jutro Acceleration. Skidpad i AutoX! – takie są ostatnie informacje na profilu FB Cerbera.

Do Stanów pojechała ekipa, która zdobywała doświadczenia w poprzednich sezonach startowych, a sama konstrukcja została wyposażona w kilka nowoczesnych systemów, takich jak: kontrola startu i trakcji, automatyczna zmiana biegów, elektroniczna regulacja rozkładu siły hamowania. Zdaniem zespołu to wszystko wpłynie na poprawę osiągów auta w konkurencjach dynamicznych. Dla studentów z Cerber Motorsport udział w zawodach będzie doskonałą okazją do poznania i rozmów z przedstawicielami dużych koncernów motoryzacyjnych. Takie firmy jak General Motors, Ford Motor Company, Chrysler, Dodge czy Hoosier widzą potencjał w młodych inżynierach i często obserwują studenckie zawody w poszukiwaniu innowacyjnych pomysłów.

Organizowane przez Society of Automotive Engineers International (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji) zawody Formula SAE Michigan są najstarszym i najbardziej prestiżowym studenckim konkursem. Zawody mają charakter edukacyjny: zadaniem studentów z całego świata jest zaprojektowanie oraz zbudowanie jednomiejscowego bolidu, a następnie przetestowanie go na torze. W ten sposób młodzi inżynierowie weryfikują swoją wiedzę w praktyce. Budowa auta to także szansa na nawiązanie kontaktów z przemysłem i poznanie nowoczesnych technologii.

W tegorocznej edycji zawodów FSAE Michigan bierze udział blisko 120 zespołów głównie ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także z Meksyku, Brazylii, Wenezueli, Korei Południowej, Singapuru, Austrii, Niemiec, Hiszpanii. Z Polski, oprócz Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej, startuje AGH Racing z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zespół studentów z Politechniki Białostockiej buduje auta wyścigowe i od czterech lat z sukcesami startuje na zawodach Formula Student w Europie. Obecnie w rankingu globalnym, obejmującym 547 ekip, Cerber Motorsport zajmuje miejsce 120.

Wyjazd na zawody finansowany jest w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych 2.0” . Budowę bolida CMS-04 wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Data dodania artykułu: 2018-05-12
Autor artykułu: mat prasowe PBstat4u