SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odsłonięcie pomnika majora Henryka Dobrzańskiego w Rudnie
W Rudnie 11 maja br. odsłonięto i poświęcono pomnik majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”. W ceremonii udział wziął Krzysztof Murawski, Kierownik delegatury MUW w Radomiu. Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos i Prezes Stowarzyszenia „Pamięć mjr. Henryka Dobrzańskiego – Hubala” Zdzisław Machnicki.

Uroczystość o patriotycznym charakterze rozpoczęło historyczne wprowadzenie. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu, oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonał Zdzisław Machnicki – Prezes stowarzyszenia zaangażowanego w budowę pomnika.

Starania o wybudowanie na terenie gminy Borkowice pomnika mjr. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” trwały od 2011 roku. Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podjął decyzję o pokryciu kosztów budowy pomnika mjr. Hubala. Obok popiersia mjr. Hubala na dwóch tablicach umieszczonych zostanie trzysta nazwisk żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, któremu dowodził major.

Na terenie gminy odbyła się 30 marca 1940 roku zwycięska bitwa z Niemcami – pod Huciskiem. Pomocy Hubalowi udzielili księża: ks. kpt. Edward Ptaszyński, Proboszcz parafii w Ruskim Brodzie, ks. Jan Wiśniewski, Proboszcz parafii Borkowice oraz jego Wikary ks. kpt. Walenty Ślusarczyk. Stacjonujący oddział mjr. Hubala budził nadzieję na wolność. Miesiąc po zwycięskiej bitwie pod Huciskiem mjr Hubal zginął po Anielinem. Jego szczątki do dziś nie zostały odnalezione.

Kierownik Krzysztof Murawski, odnosząc się do bohaterskiej postawy mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego podkomendnych, podkreślił: – Niezmiernie się cieszę, że w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości czcimy naszych bohaterów – naszych rodaków. Musimy pamiętać, że jesteśmy tu dziś dzięki temu, że oni nie poddali się i oddali swoje życie za nas. Tak jak mjr. Henryk Dobrzański „Hubal” czy inni żołnierze – Żołnierze Wyklęci. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Krzysztof Murawski złożył pod pomnikiem wieniec.

Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli wielu organizacji i instytucji m.in.: Ilony Jaroszek-Nowak – Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, ks. Marka Lurzyńskiego – Proboszcza parafii Borkowice, ks. Stanisława Traczyńskiego – Proboszcza parafii w Przysusze, Jana Gawrysia – Członka Zarządu Powiatu Przysuskiego, insp. Adama Czyżewskiego – Komendanta Powiatowego Policji w Przysusze, mł. bryg. Marcina Sokoła – Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze, płk. Mariana Zacha – Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Hubala, st. chor. sztab. Tomasza Chwalińskiego – Dowódcy Kapelmistrza Orkiestry Wojskowej w Radomiu wraz z Orkiestrą Wojskową, Zdzisława Machnickiego – Prezesa Stowarzyszenia Pamięci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wraz z członkami stowarzyszenia.

Podczas uhonorowania pamięci dowódcy – żołnierza, odznaczonego wieloma medalami, i jego podkomendnych, nie zabrakło m.in. mieszkańców wsi Rudno i gminy Borkowice. Przybyły poczty sztandarowe OSP Borkowice i OSP Ninków oraz szkół podstawowych: SP im. Janusza Łąckiego w Borkowicach i SP im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Rzucowie. Zwieńczeniem uroczystości był koncert orkiestry wojskowej z Garnizonu Radom.

Data dodania artykułu: 2018-05-14
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u