SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,20-lecie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych
W Siedlcach odbyło się spotkanie z okazji 20-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych. W uroczystości wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9 Mszą Świętą w kościele św. Stanisława. Potem uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy pobliskiej Ścianie Pamięci Narodowej, przed popiersiem Tadeusza Kościuszki oraz pomnikiem Jana Pawła II. Głównym punktem uroczystości była Konferencja Działaczy Opozycji Antykomunistycznej. W trakcie wydarzenia wręczono także medale i odznaczenia.

Obecny podczas uroczystości Minister Kasprzyk podkreślił, że członkowie Stowarzyszenia są „niedoścignionym wzorem służby, służby bezinteresownej, służby ofiarnej”. Kiedy przed 100 laty odnawiała się nasza państwowość, wykuwała się Polska niepodległa, to rok przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości był taki moment, który w historii nazywa się kryzysem przysięgowym Legionów. To był moment, w którym Legioniści za odmowę złożenia przysięgi cesarzom Niemiec i Austro-Węgier trafili do obozów internowania. Zanim to się stało, ojciec naszej niepodległości Józef Piłsudski, powiedział im takie znamienne zdanie: „Walczyliście na polach bitew o wolną Polskę. A teraz pójdziecie za tę wolną Polską do więzienia. Ale wygracie”. Jestem głęboko przekonany, że te słowa Józefa Piłsudskiego mieli państwo w swoich uszach, kiedy w noc stanu wojennego trafialiście do więzień i obozów internowania. (…) Ale powtarzając te słowa Józefa Piłsudskiego sprzed 100 lat zwyciężyliście, bo mieliście wiarę w Polskę i w sens tego, co czyniliście dla niej. Dzięki temu jesteśmy dziś wolni. Dzięki temu Ojczyzna jest wolna. I Ojczyzna nigdy wam nie zapomni, że nie zadawaliście wtedy pytań „po co” i „za ile”, bo służyliście jej na każdym odcinku pracy i walki. Dziękujemy za to – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przewodniczący stowarzyszenia, Janusz Olewiński zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie bierze udział w spotkaniach z młodzieżą i mieszkańcami w patriotycznych prelekcjach poświęconych działalności antykomunistycznej, ukazując codzienne ówczesne życie, działalność konspiracyjną oraz represje i prześladowania za tę działalność.

Data dodania artykułu: 2018-06-04
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u