SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody Światowego Dnia Krwiodawcy
Na zaproszenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Krwiodawcy. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Honorowych Krwiodawców PCK przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

- Ogromnie się cieszę, że mogę wraz z państwem w tym ważnym dniu złożyć kwiaty pod tym pomnikiem, a przez to oddać szacunek wszystkim, którzy ratują życie bezimiennym swoim bliźnim. Krew będzie służyła, aby ratować życie i zdrowie. To jest ogromna rzecz. O wszystkich honorowych dawcach krwi musimy pamiętać i zachęcać jednocześnie wszystkich innych, żeby szli w ślady naszych bohaterów, takich jak obecny tu pan, który oddał już ponad 100 litrów krwi innym. Nie byłoby tej wspaniałej sprawy oddawania krwi, gdyby z kolei nie było pracowników RCKiK. Bez nich, bez ofiarnej dalszej pracy, nie będzie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa lubelskiego. Łączy nas odpowiedzialność za mieszkańców województwa. Tej odpowiedzialności uczmy się od bohaterów dnia dzisiejszego, którymi są honorowi dawcy krwi – mówił wojewoda Czarnek.

***

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do zwiększenia świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych oraz podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi. Święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone jest corocznie w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Data dodania artykułu: 2018-06-16
Autor artykułu: Lubelski UWstat4u