SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ruszyła Letnia Akademia MSWiA
Polskiej administracji powinno zależeć na ludziach kreatywnych, gotowych pracować dla własnej Ojczyzny – powiedział minister Joachim Brudziński, inaugurując Letnią Akademię MSWiA. W ramach programu dwudziestu studentów odbędzie praktyki w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

We wtorek (3 lipca) szef MSWiA i wiceministrowie spotkali się ze studentami biorącymi udział w pierwszej edycji płatnych praktyk studenckich.

Do unikatowego programu zakwalifikowanych zostało 20 studentów kierunków m.in. informatycznych, ekonomicznych, administracyjnych i filologicznych, głównie z mniejszych ośrodków akademickich. Wszyscy, przez niemal cały lipiec, będą mogli zdobywać nowe kompetencje, poszerzać swoją wiedzę i poznawać funkcjonowanie administracji publicznej.

- W MSWiA zbiegają się nitki, które decydują o funkcjonowaniu państwa w wymiarze administracyjnym i tym związanym z bezpieczeństwem - podkreślał szef MSWiA. Wyraził także nadzieję, że dzięki doświadczeniom nabytym miedzy innymi w czasie praktyk w MSWiA, młodzież właśnie z tym resortem zwiąże swoją przyszłą karierę zawodową.

Joachim Brudziński podziękował również wiceministrowi Pawłowi Szefernakerowi, który jest pomysłodawcą Letniej Akademii MSWiA.

- Wszystkich nas zaskoczyła liczba aplikacji. Cieszymy się, że jest takie zainteresowanie i serdecznie gratuluję, że z grona kilkuset osób przebili się państwo i są dzisiaj z nami - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Program studenckich praktyk opracowany został z myślą o nabywaniu praktycznych umiejętności oraz współpracy z doświadczonymi pracownikami ministerstwa. Studenci zapoznają się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania administracji rządowej, samorządowej, bezpieczeństwa i porządku publicznego. W czasie trwania programu poznają specyfikę pracy także innych instytucji publicznych m.in.: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Komend Głównych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

- Dziękuję wam, że zdecydowaliście się poświęcić miesiąc waszych wakacji na naukę. Że jesteście otwarci na wiedzę i nowe umiejętności. Administracja, państwo polskie potrzebuje młodych i kompetentnych ludzi, rozumiejących państwo i jego mechanizmy - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

W inauguracji Letniej Akademii MSWiA wzięli udział także wiceminister Paweł Majewski oraz Urszula Kulisiewicz, dyrektor generalna MSWiA.

Za udział w programie studenci otrzymają stypendium w wysokości 2500 zł brutto. Zainteresowanie studiującej młodzieży taką formą praktyk przerosło oczekiwania organizatorów. W odpowiedzi na ogłoszenie, do MSWiA wpłynęło 331 aplikacji, co oznacza niemal 17 kandydatów na jedno miejsce. Ci, którym nie powiodło się przy pierwszym naborze, będą mieli kolejną szansę już we wrześniu br., kiedy wystartuje druga edycja Letniej Akademii MSWiA. Po więcej szczegółów zapraszamy wkrótce na naszą stronę internetową www.mswia.gov.pl.

Data dodania artykułu: 2018-07-03
Autor artykułu: mat prasowe MSWiA
stat4u