SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej
W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej” odbył się Dzień Pokutny, w którym uczestniczyło ponad 50 tysięcy wiernych z całej Polski. Uroczystości nawiązywały do objawień w Gietrzwałdzie w 1877 roku oraz do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program wypełniły wspólna modlitwa różańcowa, rachunek sumienia i spowiedź oraz uroczysta liturgia.

W mszy św. kończącej uroczystości udział wzięli m.in. marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Jak powiedział witając przybyłych pielgrzymów metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński: „Hasło Dni Pokutnych nawiązuje do potrzeby nawrócenia i pojednania z Bogiem, bo tylko to może dać ludziom prawdziwą wolność. Wtedy dopiero wiemy co to jest wolność, potrafimy o nią zabiegać i jej bronić”.

Mszy świętej przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej ksiądz biskup Jan Tyrawa.Homilię wygłosił biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, który nawiązał do odzyskania przez Polskę niepodległości, polskiej historii oraz do wyjątkowości sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Na zakończeniu głos zabrał między innymi marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który nawiązał do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, która przypada 1 lipca. Marszałek Marek Kuchciński podkreślił, że pielgrzymi przybyli do Gietrzwałdu by odnowić i umocnić się w wolności.

Przybyli z wielu zakątków Polski pielgrzymi, by wraz z biskupami uczestniczyć w Dniu Pokuty Narodowej, podjęli - za prośbą Maryi wypowiedzianą podczas objawień w 1877 r. - modlitwę różańcową i pokutę za osobiste grzechy i słabości narodu polskiego. Jak powiedział arcybiskup Józef Górzyński: „Wezwania Matki Bożej wpisywały się w tę myśl „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”, która mówi o tym, jakie były drogi do wolności – jedną z tych dróg była droga duchowa: poprzez walkę z nałogami, wadami narodowymi. Praca nad sobą, duchowa, wewnętrzna praca, którą Polacy wykonywali pod wpływem objawień stanowiła istotny przyczynek drogi powrotu do wolności – podkreślał abp Józef Górzyński.”

Data dodania artykułu: 2018-07-09
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u