SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w obszarze nauk biomedycznych
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz Alex Azar – sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA - podpisali dziś (13 lipca) umowę o współpracy w obszarze nauk biomedycznych pomiędzy oboma krajami.

Podpisane dziś w Waszyngtonie jest sygnowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze strony Polskiej oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ze strony amerykańskiej. Sekretarz Alex Azar zaznaczył, że ”zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są na etapie modyfikacji i rozwoju systemów ochrony zdrowia”. Zaproponował pomoc w tworzeniu systemu transferu technologii w Polsce.

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że dzięki porozumieniu, polskie nauki biomedyczne oraz polscy naukowcy zyskają ogromną szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje amerykańskie. Szef resortu zdrowia dodał, że będziemy chcieli wykorzystać wiedzę i doświadczenie amerykańskie przy tworzeniu Agencji Badań Klinicznych. „Rozmawialiśmy też m.in. o ruszającym jesienią programie stypendiów naukowych dla polskich badaczy i lekarzy, którzy będą mogli pracować w najlepszych ośrodkach naukowych i medycznych w USA” – poinformował profesor Szumowski.

Obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych na inne priorytety, w tym:

choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne,
gruźlicę, szczególnie jej szczepy wielolekooporne i szczepy o rozszerzonej lekooporności,
grypę pandemiczną,
choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję,
zdrowie psychiczne.

Sposoby współpracy mogą obejmować:

wspólne programy naukowe i projekty badawcze,
wymianę i szkolenia naukowców i ekspertów,
dzielenie się informacjami.
konsultacji, spotkań i konferencji naukowych.

Data dodania artykułu: 2018-07-14
Autor artykułu: mat prasowe ministerstwa Zdrowia
stat4u