SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Charzykowach i Funce – spotkanie z harcerzami wypoczywającymi na obozie letnim
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w środę, 25 lipca br. odwiedziła harcerzy, którzy wypoczywają w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce koło Chojnic w województwie pomorskim. Szefowa MEN spotkała się tam z polską grupą zuchów z Irlandii oraz harcerzami z Chojnic, którzy brali udział w usuwaniu skutków zeszłorocznej nawałnicy na tym terenie.

Wiem jaką rolę odegrali harcerze podczas nie tylko samej nawałnicy, ale także usuwania jej skutków. To wy byliście nie tylko wolontariuszami, ale również zarządzającymi i organizatorami pomocy. Pozwólcie, że po prostu, zwyczajnie złożę wam wyrazy szacunku. Dawaliście prawdziwy harcerski, ale również ludzki przykład. Bardzo wam dziękuję – powiedziała szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska zwiedziła również obozowisko oraz zapoznała się z bogatą ofertą edukacyjną Centrum.

Zakończeniem wizyty minister Anny Zalewskiej w obozie w Funce było wspólne ognisko z harcerzami i ich opiekunami oraz rozmowy na temat bezpiecznego wypoczynku podczas trwających wakacji.

Organizatorem obozu jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódź, hufiec Popielnia.

Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej położone jest w samym sercu Borów Tucholskich, na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Centrum posiada ponad 40 propozycji programowych oraz kilkanaście pracowni specjalistycznych wyposażonych w profesjonalne materiały i narzędzia edukacyjne, w tym sprzęt laboratoryjny, turystyczno-krajoznawczy czy obserwacyjny.

Na terenie Centrum znajduje się 7 specjalistycznych ścieżek dydaktycznych oraz, łódź naukowo-dydaktyczna. Do dyspozycji wypoczywających są m.in. rowery, kajaki i żaglówki. Ośrodek w Funce organizuje kilkanaście kolonii wakacyjnych w roku, jak również udostępnia swoje zasoby organizatorom zielonych szkół oraz obozów letnich. Obecnie wypoczywam tam około 200 dzieci i młodzieży.

Wcześniej, w Szkole Podstawowej w Charzykowach szefowa MEN razem z dziećmi z sołectwa Charzykowy oraz z grupą harcerzy odwiedziła Mobilne Centrum Edukacyjne, które służy uczniom i nauczycielom w przekazywaniu wiedzy na temat nowoczesnych metod nauczania oraz programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

W MCE znajduje się m.in. multimedialna klaso-pracownia oraz narzędzia sprzyjające uczniom w procesie aktywnego uczenia się. Dzieci i młodzież będą mogły korzystać także z interaktywnej gry w technologii wirtualnej rzeczywistości oraz z wyspy robotów, gier do nauki programowania. Mobilne Centrum Edukacyjne wyposażone jest także w Modułowe Pracownie Przyrodnicze, które są propozycją nowoczesnego sposobu kształcenia uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Inauguracja Mobilnego Centrum Edukacyjnego miała miejsce w Wałbrzychu 14 maja tego roku.

Data dodania artykułu: 2018-07-28
Autor artykułu: mat prasowe MEN
stat4u