SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna w Lizbonie – polscy uczniowie z medalami
Dwa brązowe medale przywiozą do Polski uczniowie, którzy reprezentowali nasz kraj na zakończonej już 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2018) w Lizbonie

Nasz kraj w Portugalii reprezentowali: Łukasz Białas i Maciej Maruszczak z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, Tomasz Cheda i Wojciech Szymański z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu oraz Konrad Pawlik z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

Brązowy medal wywalczył Maciej Maruszczak i Wojciech Szymański. Z kolei Łukasz Białas i Konrad Pawlik zdobyli wyróżnienie.

Uczniowie zostali wyłonieni podczas 67. Olimpiady Fizycznej, której finał odbył się w kwietniu. Wówczas z laureatami spotkał się wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów przedmiotowych. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1967 roku w Warszawie i była wzorowana na polskiej Olimpiadzie Fizycznej. Pomysłodawcą konkursu był Czesław Ścisłowski – nauczyciel fizyki i pracownik akademicki. Początkowo w zmaganiach uczestniczyli tylko uczniowie z krajów Europy Środkowej.

Celem Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej jest popularyzacja wiedzy z fizyki oraz nawiązywanie współpracy w środowisku osób związanych z nauczaniem tego przedmiotu. W zmaganiach uczestniczą laureaci zawodów organizowanych przez krajowe ministerstwo edukacji lub równoległą instytucję. Podczas konkursu uczniowie mierzą się zarówno z zadaniami teoretycznymi, jak i praktycznymi.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Data dodania artykułu: 2018-08-04
Autor artykułu: mat prasowe MENstat4u