SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Kamerdyner” i „Masterclass” otworzą 43. FPFF
Historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców oraz animacja inspirowana twórczością Romana Polańskiego. „Kamerdyner” i „Masterclass” - pokazy tych dwóch produkcji zainaugurują tegoroczny 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uroczysta gala otwarcia odbędzie się 17 września, o godz. 19.00, w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

„Kamerdyner” to pierwszy film, zakwalifikowany do Konkursu Głównego, który będzie mogła zobaczyć festiwalowa publiczność. To najnowszy film Filipa Bajona z plejadą polskich gwiazd. Jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - powiązanymi losami Polaków, Kaszubów i Niemców. Ich historia została opowiedziana na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Film przedstawia losy Mateusza Krola, kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów - Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojciec chrzestny chłopca to kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta wzajemna niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności kaszubskiej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Na ekranie będzie można zobaczyć: Janusza Gajosa, Sebastiana Fabijańskiego, Mariannę Zydek, Adama Woronowicza, Annę Radwan, Borysa Szyca, Łukasza Simlata, Daniela Olbrychskiego, Kamillę Baar-Kochańską, Marcela Sabata, Dianę Zamojską oraz Sławomira Orzechowskiego.

Podczas wieczoru otwarcia zostanie także zaprezentowana, trwającą sześć i pół minuty, animacja „Masterclass”. Jest ona inspirowana twórczością Romana Polańskiego i opowiada o formowaniu się mistrza. Surrealistyczny obraz z elementami makabrycznego absurdu sytuacyjnego przedstawia metaforyczne zmaganie materii w procesie kształtowania człowieka i twórcy. „Materia” zsuwa się z okna kamienicy, jak bohater filmu "Lokator". Paradoksalnie jednak kolejne upadki kształtują ludzką postać, która w końcu wykonuje mistrzowski skok i pewnie ląduje na ziemi. W pełni już uformowana okazuje się Romanem Polańskim.

Film animowany powstał na podstawie scenariusza Grażyny Treli i pod opieką artystyczną Roberta Sowy. Wyreżyserowały go: Ewa Drzewicka, Dominika Fedko, Małgorzata Jachna, Małgorzata Jędrzejec, Weronika Kuc, Aleksandra Rylewicz i Grażyna Trela. Jego producentem jest Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się 17 września i potrwa do 22 września 2018 roku.

Data dodania artykułu: 2018-08-12
Autor artykułu: festiwalgdynia.pl
stat4u