SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,XII DZIEŃ ŻUBRA W LUTOWISKACH
Już po raz 12. w Lutowiskach obchodzono Dzień Żubra. Wydarzenie, w którym wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart było okazją do pokazania bogactwa bieszczadzkiej przyrody i promowania zagadnień związanych z jej ochroną.

Imprezie, która odbył się 11 sierpnia br. towarzyszyły zawody drwali, zawody strzeleckie, prelekcje przyrodnicze, wystawa i pokazy psów, turniej szachowy, blok edukacyjny poświęcony ochronie żubrów w Bieszczadach, występy zespołów regionalnych, kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, degustacja jadła regionalnego, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Bieszczady należą do najbardziej rozpoznawalnych regionów turystycznych w Polsce. O ich wyjątkowości przesądzają bowiem przede wszystkim walory przyrodniczo-krajobrazowe. Niewątpliwą wizytówką tych obszarów są żubry – zwierzęta, które już na stałe wpisały się w bieszczadzki krajobraz. Pod koniec 2017 r. w Polsce żyło 1873 żubrów, z czego w 487 w Bieszczadach. Ten zagrożony wyginięciem gatunek znajduje się dziś pod ścisłą ochroną. – Tym bardziej cieszy więc organizacja wszelkiego rodzaju przedsięwzięć o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Takim wydarzeniem jest obchodzony już po raz XII Dzień Żubra, który niewątpliwie przyczynia się do promocji ochrony przyrody. Stanowi on również znakomitą okazję do spotkań, wymiany poglądów i doświadczeń ludzi, którym bliskie są Bieszczady, ich fauna i flora – powiedziała wojewoda.

Gmina Lutowiska obejmuje zasięgiem najwyższe partie polskich Bieszczadów oraz dolinę Sanu, który ma tutaj swoje źródła. Połowa obszaru gminy objęta jest ścisłą ochroną przyrody w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Cechą charakterystyczną gminy jest ogromne zalesienie, sięgające ponad 90 proc. jej powierzchni.

Data dodania artykułu: 2018-08-14
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u