SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kadrówka w Kielcach
Wojewoda Agata Wojtyszek przywitała w Kielcach uczestników 53. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Kadrówka wyruszyła z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia, w rocznicę wymarszu legionistów Józefa Piłsudskiego.

Trasa marszu wiodła historycznym szlakiem m.in. przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Szewce do Kielc. Złożono kwiaty na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym oraz przed pomnikiem Czynu Legionowego. Główna część uroczystości, z udziałem szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, odbyła się na Placu Wolności. Wojewoda uhonorowała zasłużonych odznaczeniami państwowymi, wręczono także medale „Pro Patria” oraz odznaki i nagrody marszowe, a przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Uroczystość powitania Kadrówki zakończono przed dawnym pałacem biskupów krakowskich, gdzie mieści się Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pierwsza Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej, dała ona początek Legionom Polskim. Historia marszu na trasie z Krakowa do Kielc sięga 1924 roku. Po wojnie tradycja powróciła w 1981 roku, w latach komunizmu przybrała formę manifestacji patriotycznej. Po 1989 roku marsz powrócił do swej przedwojennej formuły.

Data dodania artykułu: 2018-08-15
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u