SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wmurowanie kamienia węgielnego w Międzyrzeczu
Wojewoda Lubuski wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę pomnika gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Zostanie on usytuowany na Skwerze przy ulicy Podzamcze w Międzyrzeczu

Generał broni Józef Dowbor-Muśnicki jest patronem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Miano „Wielkopolska” oraz imię patrona nadano brygadzie 5 lipca 1996 roku. Budowa pomnika jest lokalnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którym od stycznia 1919 r. dowodził gen. J. Dowbor Muśnicki.

- Jesteśmy w roku wielkiego jubileuszu, stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Na tę niepodległość pokolenia czekały przez 123 lata. Dla nas Polaków to rok dumy z narodowych bohaterów oraz chęci oddawania hołdu i wdzięczności tym wszystkim, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce. Do takich ludzi należał generał Dowbor-Muśnicki, wielki strateg, żołnierz i dowódca – mówił podczas uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

- Zbudowanie w krótkim czasie bardzo profesjonalnej, jednolicie umundurowanej, dobrze wyposażonej, doskonale wyszkolonej armii wielkopolskiej było wielkim krokiem na drodze do zwycięstwa tego powstania, a przez to również wielkim krokiem na drodze do niepodległości Ojczyzny – przypominał wojewoda składając gratulacje i podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywę budowy pomnika.

Wojewoda wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku nastąpi odsłonięcie pomnika tego wielkiego rodaka i dowódcy. – Ciesząc się z tego, że historia naszej ojczyzny dokumentuje osiągnięcia naszych rodaków, w tym roku jubileuszowym bądźmy z nich dumni. Bądźmy też dumni z tego, że jesteśmy Polakami – zakończył Wojewoda Lubuski.

Data dodania artykułu: 2018-08-20
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u