SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 98. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami
Bliscy krewni poległych, samorządowcy, przedstawiciele związków kombatanckich i społeczności lokalnych zebrali się w sobotę 18 sierpnia na cmentarzu garnizonowym w Płocku, aby oddać hołd obrońcom miasta poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Uczestniczący w uroczystościach goście odmówili modlitwę w intencji poległych w walce przeciwko bolszewikom, wzięli udział w apelu pamięci oraz złożyli wieńce. W imieniu Wojewody Mazowieckiego kwiaty złożyła kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

Po wojnie polsko-bolszewickiej miasto Płock Krzyżem Walecznych odznaczył marszałek Józef Piłsudski „za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich znalazło się miasto, za męskość i waleczność”.

Płock jest jednym z dwóch miast odznaczonych za zasługi w walce przeciwko wojskom bolszewickim w 1920 roku. Drugim był Lwów, którego wyróżniono Krzyżem Virturi Militari. Marszałek Józef Piłsudski nadał także obu miastom tytuł „miasta bohatera”.

18 sierpnia 1920 r. do płocka wkroczyli bolszewicy, ale niespełna 24 godziny później ich wojska zostały wyparte przez mieszkańców miasta, nie pozwalając wrogowi przejść na drugą stronę Wisły. Z tej okazji co roku na cmentarzu garnizonowym w Płocku gromadzą się przedstawiciele władz samorządowych, Wojewody Mazowieckiego, służb mundurowych, harcerze, kombatanci i reprezentacje lokalnych społeczności.

Data dodania artykułu: 2018-08-23
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u